Ťažké časy pre slovenskú ekonomiku: Nášmu hlavnému obchodnému partnerovi s infláciou klesá aj hospodárstvo!

Nemecko sa oficiálnemu pádu do recesie vyhlo iba vďaka dodatočne spresneným dátam z leta.

Nemecká ekonomika klesá spolu s infláciou. To je hlavná informácia, ktorú priniesli najnovšie dáta z najsilnejšej ekonomiky Európy. Hrubý domáci produkt Nemcom klesol o 0,3 percenta v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Oproti letu najväčšia európska ekonomika klesla o 0,1 percenta. Prepad však ani zďaleka nebol taký zlý, ako sa pôvodne očakávalo, na čo pozitívne reagovali aj burzy.

Spolu s ekonomikou klesá aj inflácia, ktorá dosiahla úroveň 3,8 percenta, najmenej za posledné tri roky. Nemecká ekonomika sa tak fakticky zastavila na nule a ani neklesá, ani nerastie. Stagnácia nie je dobrou správou pre Slovensko, ktoré je na nemecký hospodársky stroj bytostne naviazané.

Stagnácia namiesto prepadu

Recesiu ekonómovia definujú ako dva kvartály hospodárskeho poklesu po sebe. Negatívny rast Berlín ukázal aj pred štvrť rokom, dodatočné spresnenie však vytiahlo zmenu v HDP na 0,0 percenta. Nemecko sa tak dnes vyhlo oficiálnemu pádu do recesie. Ak by aj k úprave dát neprišlo, oficiálna recesia by bola najmiernejšia, aká vôbec môže byť.

V treťom kvartáli klesol výkon nemeckej ekonomiky o 0,1 percento. Skôr ako o recesiu tak v prípade nášho kľúčového partnera hovoríme o stagnácii. Nemecko totiž síce ani neklesá, ale ani nerastie.

Potvrdzujú to aj odborníci. "Slovo recesia je prekliatím ekonomického povolania. Neexistuje žiadna formálna, univerzálna definícia. Posadnutosť médií dvomi po sebe idúcimi štvrťrokmi negatívneho rastu je v modernom svete čoraz nezmyselnejšia," hovorí Paul Donovan, hlavný ekonóm švajčiarskej veľkobanky UBS.

"Ekonomické ukazovatele, ako je HDP, závisia od toho, koľko ľudí pracuje a ako tvrdo títo ľudia pracujú. Krajiny s klesajúcou populáciou teda majú väčšiu pravdepodobnosť klesajúceho HDP, ale nie je pravdepodobnejšie, že budú mať klesajúcu životnú úroveň," dodáva Donovan. Tento príklad presne opisuje situáciu v Nemecku.

Konečná fáza hospodárskeho cyklu

Dôvody nemeckého spomalenia sú pritom jasné. Všetko začína a končí vysokými úrokovými sadzbami. Tie nechávajú spotrebiteľom vo vreckách menej prostriedkov, čo ťahá nadol spotrebu. Zároveň sa firmám predražuje financovanie nových investícií a prísnejšie finančné podmienky vedú k prudkému spomaleniu hospodárstva. K zvýšeniu základných úrokov musela Európska centrálna banka pristúpiť, aby spomalila prudký rast cien. To sa podarilo, teraz však prichádzajú nezamýšľané dôsledky uťahovania.

Spomalenie prezrádzajú aj najnovšie inflačné dáta z Nemecka. Rast cien spomalil na 3,8 percenta, čo je menej, než očakávali analytici. Ešte pred rokom sa pritom inflácia držala nad 10 percentami. Na mesačnej báze sa ceny v Nemecku nezmenili. Situáciu trefne opisuje analytik Claus Vistesen z Pantheon Macroeconomics, podľa ktorého "uviazla nemecká ekonomika v blate". Citovala ho agentúra Reuters.

Nemecko momentálne stagnuje s klesajúcou infláciou a zatiaľ sa vyhlo pasci stagflácie, teda klesajúcemu HDP a vysokej inflácie. Až najbližšie mesiace ukážu, ktorým smerom sa z nuly ekonomika nášho najdôležitejšieho obchodného partnera vydá. Najpravdepodobnejšou cestou je pod tlakom vysokých úrokov prepad do recesie.

Viac o téme: Európska centrálna banka ECB , hrubý domáci produkt HDP , inflácia , makroekonomika , Nemecko , recesia

Súvisiace články

Aktuálne správy