Takto sa vyvíjali dôchodky za posledné roky: Ďalšie navýšenie už penzisti dostávajú na účty!

, Redakcia

Dôchodcovia po vianočnom darčeku od novej vlády v podaní 300-eurového bonusu na ďalšie navyšovanie svojich príjmov dlho čakať nemuseli. Sociálna poisťovňa už totiž začala vyplácať prvé dôchodky s januárovou takmer štvorpercentnou valorizáciou.

Sociálna poisťovňa v týchto dňoch už vypláca penzistom valorizované dôchodkové dávky, informoval jej hovorca Martin Kontúr. Súčasní poberatelia tak vo svojom januárovom výplatnom termíne dostanú dôchodok zvýšený o 3,6 percenta. Poisťovňa im k tomu pribalí aj písomnú informáciu s rozhodnutím o navýšení dôchodku.

Valorizácia sa týka starobných, predčasných starobných, vdovských, vdoveckých, invalidných, sirotských a sociálnych dôchodkov. Sociálna poisťovňa vyplácala k 31. decembru 2023 viac ako 1,77 milióna dôchodkových dávok pre viac ako 1,42 milióna poberateľov.

Priemerná výška starobného dôchodku bola k uvedenému dátumu 648,83 eura. Ešte pred štyrmi rokmi bola pritom priemerná výška vyplácaného dôchodku pri úrovni 477 eur. Od začiatku roka 2020 tak priemerné starobné dôchodky stúpli o takmer 36 percent.

Extrémny rast však zaznamenali najmä v minulom volebnom roku, kedy boli výrazne valorizované dokonca dvakrát a medziročne stúpli o viac ako štvrtinu. Priemerný starobný dôchodok tak za jediný rok stúpol o vyše 130 eur z necelých 519 eur v decembri 2022 na spomínaných takmer 649 eur v decembri 2023.

Dôchodcovia o zvýšenie nemusia žiadať

O zvýšenie dôchodkovej dávky nemusia poberatelia osobitne žiadať, Sociálna poisťovňa tento krok vykonáva automaticky. "Dôchodky vo vyššej sume im Sociálna poisťovňa prvý raz vypláca v obvyklom výplatnom termíne v januári 2024 (v párne dni od 2. do 24. v mesiaci) aj s doplatkom od 1. januára 2024 do dňa predchádzajúceho výplatnému termínu v januári 2024," informuje Sociálna poisťovňa.

Ako sa budú vyvíjať podľa vás dôchodky na Slovensku v ďalších rokoch?

Dôchodky priznané pred rokom 2024 sa od 1. januára 2024 zvyšujú o 3,6 percenta mesačnej sumy dôchodku. Na zvýšenie od 1. januára 2024 sa tak prihliada na percento mimoriadnej valorizácie od 1. júla 2023. Dôchodky, ktoré bude Sociálna poisťovňa priznávať od 1. januára 2024, sa valorizujú o 14,5 percenta. Dôchodcovia si pritom môžu novú výšku svojho dôchodku vypočítať aj na tejto kalkulačke.

A čo minimálne dôchodky?

Pri valorizácii minimálnych dôchodkov sa v roku 2024 nič nemení. Pre tento druh dôchodku platí osobitný mechanizmus. "Na valorizáciu dôchodku od 1. januára 2024 sa zo zákona neprihliada na zvýšenie dôchodku na sumu minimálneho dôchodku. Zvyšuje sa suma priznaného dôchodku bez tohto zvýšenia," informuje Sociálna poisťovňa.

Ak suma dôchodku bude aj po valorizácii nižšia ako minimálny dôchodok, Sociálna poisťovňa ďalej zvýši sumu dôchodku na sumu minimálneho dôchodku. Keďže sa suma minimálneho dôchodku od 1. januára 2024 nemení, dôchodca bude naďalej dostávať dôchodok v nezmenenej sume, teda minimálny dôchodok, ktorý je pre neho po valorizácii dôchodku finančne výhodnejší.

Ak bude suma dôchodku po valorizácii vyššia ako suma minimálneho dôchodku, nárok na minimálny dôchodok zaniká a Sociálna poisťovňa bude dôchodcovi vyplácať jeho dôchodok v novej, vyššej sume. Ten bude totiž pre neho výhodnejší než dovtedy poberaný minimálny dôchodok.

Viac o téme: dôchodky, invalidný dôchodok, Martin Kontúr, predčasný starobný dôchodok, sirotský dôchodok, Sociálna poisťovňa SP, starobný dôchodok, valorizácia

Súvisiace články

Aktuálne správy