O koľko stúpnu dôchodky od januára? Táto pomôcka vám to hravo vypočíta!

, Redakcia

Dôchodcov čaká 1. januára opäť valorizácia dôchodkov. Sociálna poisťovňa zverejnila nástroj, pomocou ktorého si jednoducho vypočítate, o koľko penzie stúpnu.

Sociálna poisťovňa pripravila pre dôchodcov kalkulačku na výpočet valorizácie dôchodku od 1. januára 2024. V novej kalkulačke si každý dôchodca môže vypočítať, ako sa mu zvýši jeho dôchodok, informuje hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

„Použitie kalkulačky je jednoduché. Dôchodca si z ponuky v kalkulačke vyberie druh dôchodku a v ďalšom riadku uvedie mesačnú sumu dôchodku, ktorú poberá (v eurách),“ informuje Kontúr.

Ako dodal, po kliknutí na výpočet sa záujemca ihneď dozvie dve informácie. A to o koľko sa jeho dôchodok zvýši a aká je celková suma jeho dôchodku po zvýšení od 1. januára 2024. Kalkulačka je dostupná na webe Sociálnej poisťovne na tejto stránke. Jednoducho sa na ňu dostanete aj po kliknutí na nasledujúci obrázok.

Po kliknutí na obrázok budete presmerovaní na kalkulačku na stránke Sociálnej poisťovne

Ako pripomína hovorca Sociálnej poisťovne, kalkulačka má informatívny charakter. O zvýšení dôchodku od 1. januára 2024 bude Sociálna poisťovňa každého dôchodcu informovať v rozhodnutí, ktoré mu doručí poštou alebo do elektronickej schránky tým dôchodcom, ktorí ju majú aktivovanú.

Sociálna poisťovňa zvýši dôchodky automaticky

„O valorizáciu dôchodku nie je potrebné žiadať. Sociálna poisťovňa dôchodky prepočíta a vyplatí automaticky. Poberatelia dostanú dôchodky vo zvýšenej sume vo výplatných termínoch v januári 2024,“ dodáva Kontúr.

Od 1. januára pritom okrem valorizácie čaká dôchodcov aj ďalších poistencov Sociálnej poisťovne oveľa viac dôležitých zmien. Všetky podstatné zmeny platné od začiatku budúceho roka nájdete aj v našom nedávnom prehľade.

Viac o téme: dôchodky , kalkulačka , Martin Kontúr , Sociálna poisťovňa SP , valorizácia , zvyšovanie dôchodkov

Súvisiace články

Aktuálne správy