Siemens Energy má v kvartáli rekordnú stratu takmer tri miliardy eur

Nemecký dodávateľ zariadenia pre energetický priemysel Siemens Energy vykázal v treťom štvrťroku rekordnú stratu 2,9 miliardy eur (75,2 miliardy korún). Za celý finančný rok, ktorý sa uzavrie na konci septembra, čaká podľa novej prognózy tiež rekordnú stratu 4,5 miliardy eur. Na vine sú problémy v divízii Gamesa, ktorá je jedným z najväčších výrobcov veterných turbín. Firma to podľa agentúry DPA uviedla vo svojom dnešnom oznámení.

Siemens Energy šokovala trhy koncom júna, keď oznámila široký rad problémov v Siemens Gamesa, a to len niekoľko týždňov po tom, ako sa jej podarilo tento podnik, ktorý predtým vlastnila len sčasti, plne získať. Pre problémy s kvalitou veterných turbín na súši odhaduje firma náklady na nutné opravy vo výške 1,6 miliardy eur. Boli zaúčtované v minulom kvartáli, ale väčšina naozaj vznikne až v nasledujúcich dvoch finančných rokoch.

„Naše výsledky za tretí štvrťrok demonštrujú výzvy, ktoré treba riešiť s obratom spoločnosti Siemens Gamesa,“ povedal generálny riaditeľ Siemens Energy Christian Bruch. Dodal však, že zostávajúce divízie skupiny, vrátane plynových turbín a konvertorov energie, si vedú dobre a na úrovni skupiny tiež vzrástli prichádzajúce objednávky a tržby.

Siemens Energy sa v roku 2020 vyčlenila zo spoločnosti Siemens

Siemens Energy sa v roku 2020 vyčlenila zo spoločnosti Siemens a bola uvedená na burzu. Odvtedy skupina neuzavrela jediný fiškálny rok a len pár štvrťrokov so ziskom. Na vine boli zakaždým problémy s Gamesou. Podnik sa preto rozhodol, že ju celú prevezme. Budúcnosť generálneho riaditeľa Brucha bude pravdepodobne závisieť od toho, či a ako rýchlo sa problémy v Gamese podarí vyriešiť, uviedla agentúra DPA.

Viac o téme: rekord , Siemens , strata , trh

Súvisiace články

Aktuálne správy