Sadzby sa zvyšujú, inflácia klesá (komentár)

, analytik Across Private Investments

Tento týždeň bol z ekonomického hľadiska veľmi dôležitý. Konali sa dve zasadnutia centrálnych bánk, ktoré sú pre vývoj svetovej ekonomiky jedny z najdôležitejších. Zasadal americký Fed a Európska centrálna banka.

V oboch prípadoch došlo k zvýšeniu sadzieb s cieľom ešte viac skrotiť infláciu k požadovanému cieľu dvoch percent. Finančné trhy tento scenár očakávali a ani komentár k rozhodnutiu príliš neprekvapil.

V USA je základná sadzba 5,5 %

V USA prebieha zvyšovanie sadzieb už prakticky posledný rok a pol. Sadzby sa za toto obdobie postupne vyšplhali až na súčasných 5,5 % po tom, čo v stredu Fed zvýšil základnú sadzbu o ďalších 0,25 %. Očakávania trhu hovoria, že by sa malo jednať o posledné zvýšenie sadzieb na druhej strane Atlantiku, no všetko sa môže zmeniť na základe toho, ako sa bude vyvíjať inflácia v ďalších mesiacoch.

Aktuálne je inflácia v USA na úrovni 3 %, čo už je len kúsok od cieľa, avšak poslednému vývoju inflácie pomáhal bázicky efekt (štatistika výpočtu inflácie), ktorý by sa mal v nasledujúcich mesiacoch vytratiť a inflácia by mohla mierne stúpnuť. Dôležité bude o koľko. Preto si aj Fed necháva otvorené „zadné vrátka“, a preto vo svojom komentári zdôraznil, že sa bude rozhodovať meeting-by-meeting – teda na každom zasadnutí nezávisle a na základe v tom čase aktuálnych dát z ekonomiky. Fed nechcel trhom naznačiť, že je rastu sadzieb definitívny koniec, lebo ak si to situácia vyžiada, bude musieť siahnuť na sadzby opäť.

Nateraz sa zdá, že súčasná výška sadzieb by mala byť dostatočne reštriktívna na to, aby sa inflácia v strednodobom horizonte vrátila k dvom percentám. Je dôležité zdôrazniť, že súčasné sadzby nie sú pre Fed dlhodobo udržateľné a budú takto vysoko len po nevyhnutnú dobu. Podľa Fedu je úroveň dlhodobo optimálnych sadzieb medzi 2 – 3 %, nie aktuálnych 5,5 %. Preto je predpoklad, že s dosiahnutím inflačného cieľa začnú sadzby postupne klesať na podporu hospodárskeho rastu. Trh očakáva, že do konca roka 2024 sadzby poklesnú minimálne o jeden percentuálny bod zo súčasných úrovní.

Graf: Vývoj inflácie v USA merané metódou CPI

Zdroj: tradingeconomics.com

V Eurozóne základná sadzba dosiahla 4,25%

ECB, rovnako ako Fed, rozhodla o ďalšom navýšení úrokových sadzieb o 0,25 %.  Základná sadzba preto dosahuje 4,25 %. Inflácia postupne klesá z minuloročných maxím, ktoré v Eurozóne boli nad 10 %, na aktuálnych 5,5 %. Liečba vyššími úrokmi sa javí byť úspešná. Základná sadzba centrálnej banky je kľúčová pre celú ekonomiku. Od tejto sadzby sa odvíjajú úroky naprieč celou ekonomikou. Sú od nej závislé úroky na spotrebných úveroch, na hypotékach aj na úveroch pre firmy. Keď základná sadzba rastie, cudzie zdroje požičiavané z banky sa stávajú drahšími, pretože na úrokoch musia subjekty – domácnosti, firmy aj štát – platiť viac.

Na strane druhej, tí ktorí vytvárajú úspory získavajú aj vyššie sadzby na bežných účtoch, termínovaných vkladoch či dlhopisoch do ktorých investujú. Toto prostredie je síce nevýhodné pre dlžníkov, ale je výhodné pre sporiteľov. Počas posledných 10 rokov boli úrokové sadzby veľmi nízke. To malo pozitívny vplyv na dlžníkov, pretože mohli získať úvery za nižšie úroky. Na druhej strane sporitelia strádali, pretože ich úspory neprinášali vysoké úroky. Dnes sa karta obrátila. Sadzby sa zvýšili a treba povedať, že aj v prípade ECB sa zvýšili viac, ako je dlhodobo udržateľné.

Hlavným dôvodom je, že inflácia vyskočila príliš vysoko a je nevyhnutné viac „šliapnuť na inflačnú brzdu“. Opäť platí, že aj v prípade ECB je dlhodobo očakávaná úroková sadzba na úrovni 2 – 3 %, nie aktuálnych 4,25 %. Všetko aj v tomto prípade bude závislé od vývoja ekonomiky a inflácie. ECB sa bude rozhodovať na každom zasadnutí na základe dát. Trh ale očakáva, že o 6 týždňov na najbližšom zasadnutí dôjde ešte k jednému navýšeniu o 0,25 % bodov. Ďalšie zvýšenia sú už potom menej pravdepodobné.

Graf: Vývoj základnej úrokovej sadzby ECB za posledných 10 rokov

Zdroj: tradingeconomics.com

Čo prinesie nový týždeň?

Nový týždeň prinesie výsledky prieskumu ISM služieb z USA, ktorý dotazuje približne 300 nákupných manažérov, ktorých žiada, aby ohodnotili relatívnu úroveň podnikateľských podmienok vrátane zamestnanosti, nových objednávok, či cien v sektore služieb. Čím je číslo ISM vyššie, tým je nálada v danom sektore lepšia a naopak.

V piatok bude zverejnený report z amerického trhu práce, ktorý odhalí rýchlosť rastu platov za mesiac júl. Odhalí, aká je v USA miera nezamestnanosti (minulý výsledok bol 3,6 %). A taktiež ukáže, koľko nových pracovných pozícií sa v krajine obsadilo v mesiaci júl – očakáva sa 184 tisíc. Bude zverejnená aj inflácia z Eurozóny, ktorá by mala dosiahnuť 5,3 % vs posledných 5,5 %.

Viac o téme: Across Private Investments , Dominik Hapl , Európska centrálna banka ECB , Federálny rezervný systém Fed , inflácia , komentár , nezamestnanosť , úrokové sadzby , úvery

Súvisiace články

Aktuálne správy