Rubeľ sa opäť prepadol pod kľúčovú hranicu! Čaká Rusov ďalšie zvyšovanie úrokov?

, ČTK/TASR/red

Ruský rubeľ zostáva pod tlakom, dolár v utorok prekročil psychologicky dôležitú hranicu 100 rubľov za 1 dolár. Predchádzajúce prelomenie tejto hranice v polovici augusta prinútilo ruskú centrálnu banku k núdzovým opatreniam na podporu domácej meny. Rubeľ tento rok tlačí dole odliv devíz a klesajúci prebytok bežného účtu platobnej bilancie krajiny, napísala agentúra Reuters.

V auguste ruská centrálna banka v reakcii na pokles kurzu rubľa zvýšila na mimoriadnom zasadnutí svoju hlavnú úrokovú sadzbu o 3,5 percentuálneho bodu na 12 percent. V septembri potom prikročila k ďalšiemu zvýšeniu na 13 percent.

Dolár sa v utorok voči rubľu vyšplhal až na 100,26 RUB/USD. Neskôr však o časť ziskov prišiel a pohyboval sa mierne pod 100 RUB/USD. V auguste sa centrálna banka stala terčom ostrej kritiky zo strany ekonomického poradcu prezidenta Vladimira Putina po tom, čo dolár vystúpil až na 101,75 RUB / USD.

Rubeľ od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prechádza značnými výkyvmi. Vlani v marci, teda krátko po začiatku invázie, sa dolár voči rubľu vyšplhal až na rekordných 120 RUB/USD. Neskôr však výrazne spevnil, a to vďaka rastu exportných príjmov a obmedzeniam pre pohyb kapitálu, ktorá Moskva zaviedla. Vlani v júni tak dolár zostúpil pod 60 RUB/USD. Tento rok dolár oslabuje kvôli kombinácii poklesu ruského exportu, na ktorý majú negatívny vplyv západné sankcie, a oživenie importu, napísala agentúra Reuters.

Za pokračujúcim oslabením rubľa v súčasnosti stojí pokračujúce znižovanie prebytku bežného účtu. "Nižšie prebytky sú spôsobené nielen nastavením zníženého exportu Ruskom na ruskú ropu ako reakcia na reštrikcie OPEC-u s cieľom zvýšiť ceny ropy ale taktiež aj súčasný zákaz vývozu ruskej nafty, z dôvodu nedostatku na domácom trhu ako aj z dôvodu súčasných rutinných údržieb a opráv na ruských rafinériách," uviedol pre web oPeniazoch.sk analytik investičnej platformy XTB Marek Nemky. Ako dodal, táto situácia vyvoláva nižšie exporty Ruska, a teda nižší prebytok bežného účtu, čo tlačí na pokračujúce oslabenie meny.

Vysoké úroky zostanú dlhšie

Ruská centrálna banka bude pravdepodobne musieť ponechať úrokové sadzby na vysokých úrovniach až do konca roka 2024. Vyhlásil to v utorok viceguvernér banky Alexej Zabotkin po tom, ako kurz rubľa voči americkému doláru oslabil nad hranicu 100 RUB/USD.

Ruská centrálna banka v polovici septembra zvýšila svoju hlavnú úrokovú sadzbu o 100 bázických bodov na 13 %. Sadzbu zvyšovala tretíkrát po sebe, pričom v auguste ju posunula nahor až o 350 bázických bodov. Reagovala tak na klesajúci kurz rubľa a ďalšie inflačné tlaky.

"Aby sa inflácia vrátila k cieľovej hodnote 4 %, prísnu menovú politiku bude pravdepodobne potrebné udržiavať počas celého budúceho roka," povedal Zabotkin v hornej komore ruského parlamentu.

Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávajú, že centrálna banka na svojom najbližšom zasadnutí plánovanom na 27. októbra opäť zvýši sadzby. Základná prognóza banky počíta v roku 2024 s úrokovými sadzbami v rozpätí 11,5 % až 12,5 %. V roku 2026 sa v dôsledku zmiernenia inflačných tlakov predpokladá návrat do pásma 5,5 % až 6,5 %.

Centrálna banka pod tlakom

Podobne to vidí aj analytik XTB Marek Nemky, podľa ktorého sa taktiež boj ruskej centrálnej banky s infláciou a slabou menou ešte neskončil. Okrem prepadu rubľa sú totiž v Rusku stále silné inflačné tlaky, čo prinútilo aj samotnú centrálnu banku zvýšiť inflačné očakávania. "Pri pokračujúcom oslabovaní rubľa tak centrálna banka musí ostať reštriktívna a tak ešte ďalšie zvýšenie sadzieb pravdepodobne uvidíme," tvrdí.

Tlak na ruskú centrálnu banku pritom podľa neho zvyšuje aj fakt, že Kremeľ už opatrenia na podporu domácej meny takmer vyčerpal, keďže prikázal exportérom, aby svoje rezervy zahraničných mien zmenili za ruský rubeľ. "Takéto opatrenia však neboli dostatočné a predpokladáme, že bude naďalej tlačiť na centrálnu banku, aby svoju monetárnu politiku aj naďalej uťahovala," dodal analytik XTB.

Viac o téme: americký dolár USD , Ruská centrálna banka , Rusko , ruský rubeľ RUB , XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy