Pomoc štátu s hypotékami je už kompletná: Poslanci odsúhlasili aj novú sociálnu dávku!

, Redakcia

Vládou pripravená pomoc pri splácaní hypotekárnych úverov má už kompletnú podobu. Po tom čo poslanci NR SR minulý týždeň odsúhlasili daňový bonus pre tento rok a pomoc s hypotékami pre mladých, schválili aj novú mesačnú sociálnu dávku platnú od januára 2024.

Prostredníctvom novej sociálnej dávky na bývanie bude štát mesačne prispievať ľuďom na zvýšenú úradu splátky úveru, a to z dôvodu refixácie úveru na bývanie. Príspevok bude vo výške 75 % zo zvýšenia splátky úveru na bývanie, najviac v sume 150 eur mesačne. Dotácia zo strany štátu bude vyplácaná nasledujúci mesiac po tom, čo klient zaplatí splátku svojho úveru.

„Na účely poskytovania príspevku sa stanovuje maximálna hranica výšky priemerného príjmu oprávnenej osoby a spoludlžníka, a to vo výške najviac 1,6-násobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR zverejnenej Štatistickým úradom SR za kalendárny rok, za ktorý sa posudzuje príjem,“ priblížil rezort práce, ktorý novinku pripravil.

Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR za rok 2022 zverejnená Štatistickým úradom SR pritom dosiahla 1304 eur. To znamená, že 1,6-násobok tejto mzdy predstavuje aktuálne 2086,40 eur.

Pribudli aj ďalšie zmeny

Parlament napokon schválil aj zmenu, na základe ktorej bude môcť novú dávku dostať aj žiadateľ, ktorého príjmy za posledné dva roky túto hranicu prekročili, avšak za posledných šesť mesiacov pred podaním žiadosti túto výšku nedosahovali. Dôvodom má byť snaha o to, aby sa k pomoci dostali aj dlžníci, ktorým sa v poslednom období výrazne znížil príjem.

O pomoc budú môcť požiadať dlžníci aj v prípade, ak nehnuteľnosť neobývajú oni sami, ale niekto z ich blízkych príbuzných.

Nová sociálna dávka pritom nemá byť len nejaká symbolická záležitosť. Podľa analýzy vplyvov na rozpočet verejných financií si totiž v budúcom roku vyžiada dodatočné výdavky v objeme takmer 73 miliónov eur. V ďalších rokoch sa očakávajú ročné výdavky na úrovni necelých 8 miliónov. Zaujímavosťou pritom je, že takmer 5 miliónov eur ročne má ísť iba na mzdové výdavky štátnych úradníkov, ktorí majú novú dávku administrovať.

Pomoc pre tento rok už poslanci schválili

Prvý návrh, ktorý má pomôcť hypotekárnym dlžníkom, schválil parlament ešte minulý týždeň. Majiteľom nehnuteľností s hypotékou, ktorým v tomto roku výrazne narástla splátka úveru, by tak mal pomôcť mimoriadny daňový bonus. Ten si budú môcť uplatniť už za tento rok, a to v daňovom priznaní alebo v ročnom zúčtovaní. Daňový bonus pre tento rok sa bude týkať všetkých úverov na bývanie, pri ktorých sa zvýšila zaplatená splátka v roku 2023 oproti splátke v roku 2022.

Zároveň vláda v budúcom roku pripravila pomoc pre dlžníkov s novým úverom cez úpravu podmienok uplatnenia si daňového bonusu na zaplatené úroky z úverov na bývanie, a to pre mladých od 18 do 35 rokov.

Považujete pomoc štátu hypotekárnym dlžníkom za dostatočnú?

Po schválení príslušných návrhov v parlamente tak bude na ťahu prezidentka Zuzana Čaputová. Tá má na ich zhodnotenie a rozhodnutie, či ich podpíše, 15 dní od doručenia. V prípade, že by sa s návrhmi nestotožnila, bude o nich musieť opätovne rozhodnúť parlament.

Vládne návrhy kritizujú opozičné strany. Napríklad SaS tvrdí, že pripravené riešenie bude neefektívne, byrokratické a drahé, pričom obmedzí konkurenciu na slovenskom bankovom trhu. Kresťanskodemokratické hnutie zase vyhlásilo, že pomoc s hypotékami môže viac pomôcť bankám ako občanom, pretože banky môžu zvyšovať úroky, keďže klienti to nepocítia do takej výraznej miery. Podľa Progresívneho Slovenska mimoriadny daňový bonus pre hypotekárnych dlžníkov zaplatia ľudia zo svojich daní a čoskoro tak nemusí byť v štátnom rozpočte dostatok financií na dôchodky.

Viac o téme: bonifikácia hypoték , hypotéky , Kresťanskodemokratické hnutie KDH , parlament , Progresívne Slovensko PS , refixácia , Sloboda a Solidarita SaS , Zuzana Čaputová

Súvisiace články

Aktuálne správy