Nové pravidlá: Európska únia si posvieti na zdaňovanie príjmov z kryptomien

Európska únia navrhla nové pravidlá na boj proti daňovým podvodom a únikom v kryptosektore. Od všetkých poskytovateľov služieb digitálnych aktív bude vyžadovať, aby hlásili transakcie zákazníkov s bydliskom v EÚ.

Cieľom iniciatívy, ktorá je súčasťou balíka na zvýšenie transparentnosti daňového systému, je zabezpečiť, aby obyvatelia únie platili dane zo ziskov z obchodovania alebo investovania do kryptoaktív. Pravidlá by stanovili aj spoločnú minimálnu úroveň pokút pre prípady závažného nedodržania predpisov.

Daňovým úradom chýbajú informácie

Európska komisia uviedla, že daňovým úradom v súčasnosti chýbajú správne informácie o ziskoch držiteľov kryptomien, čo obmedzuje daňové príjmy plynúce z tohto odvetvia.

Pravidlá by sa vzťahovali na poskytovateľov kryptoslužieb všetkých veľkostí a pre domáce aj cezhraničné transakcie bez ohľadu na to, kde subjekty sídlia. Komisia tiež navrhla rozšírenie oznamovacích povinností finančných inštitúcií na elektronické peniaze a digitálne meny.

Návrh je v súlade s novými pravidlami podávania správ, na ktorých sa dohodla Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj a očakáva sa, že vstúpi do platnosti v januári 2026. Potrebuje tiež jednomyseľný súhlas všetkých členských štátov. Plán je súčasťou balíka komisie na zosúladenie daňového systému EÚ s digitálnym svetom a na boj proti daňovým únikom.

Pripravuje sa aktualizácia smernice DAC8

Nové pravidlá budú obsahom navrhovaných zmien a doplnení smernice o administratívnej spolupráci v oblasti zdaňovania DAC8, ktorými sa rozšíri podávanie správ a výmena informácií medzi daňovými úradmi v rámci EÚ.

Nedávno odsúhlasené nariadenie o trhoch s kryptomenami MiCA stanovuje podmienky prístupu na trh EÚ pre kryptoaktíva, pričom nahradí vnútroštátne pravidlá, ktorými sa v súčasnosti riadi vydávanie, obchodovanie a úschova digitálnych aktív. MiCA však neposkytuje daňovým úradom základ na zhromažďovanie a výmenu informácií na účely zdaňovania príjmov z kryptotransakcií. Práve aktualizovaná smernica DAC8 túto oblasť pokryje.

Z praktického hľadiska by sa DAC8 vzťahovala na centralizované aj decentralizované burzy a dotýkala by sa transakcií zahŕňajúcich širokú škálu kryptoaktív, vrátane stablecoinov, NFT tokenov či tokenov elektronických peňazí. Decentralizované projekty a NFT sú v súčasnosti totiž mimo dosahu pôsobnosti MiCA. Existujú teda prevádzkovatelia, ktorí nespadajú do pôsobnosti MiCA, a preto nie sú regulovaní a autorizovaní. DAC8 sa naopak zameria na všetkých poskytovateľov kryptoslužieb.

Viac o téme: dane , Európska únia EÚ , kryptomeny , regulácia

Súvisiace články

Aktuálne správy