Nelichotivá prognóza pre investorov: Akcie zarobia výrazne menej, zaostávať budú najmä USA a Japonsko

Najväčší potenciál majú v najbližšej päťročnici podľa švajčiarskeho správcu aktív Pictet rizikovejšie cenné papiere z Latinskej Ameriky či rozvíjajúcich sa ázijských trhov.

Švajčiarsky správca aktív Pictet zverejnil svoje odhady výnosov jednotlivých investícií na najbližšie roky. Akciových investorov však príliš nepotešil. Tí totiž podľa odhadov banky založenej v roku 1805 v švajčiarskej Ženeve dosiahnu počas najbližšej pol dekády podpriemerné výnosy. Dôvodom bude najmä nízka produktivita a stále vysoké úrovne zadlženia vyspelých štátov.

Menej ako počas poslednej dekády

„Svetové akcie by mali priniesť 3 až 4 percentá ročne, po započítaní inflácie,“ hovorí Luca Paolini, hlavný stratég Pictet Asset Management. „Ide o polovicu historickej normy,“ dodal. Podľa analýzy by sa malo vymeniť poradie najlepšie zarábajúcich aktív. Donedávna dominantné akciové trhy v USA prinesú jeden z najnižších výnosov spomedzi všetkých hlavných svetových indexov.

Už tradične sa najvyšší výnos očakáva od akcií rozvojových trhov. V latinskej Amerike by mali akcie ročne rásť až o 8,7 percenta, najviac spomedzi všetkých trhov. Vysoký potenciál majú aj akcie rozvíjajúcich sa krajín v Ázii.

Mimoriadne dobre by sa podľa analytikov Pictetu malo dariť aj burzovým cenám firiem na starom kontinente. Akcie spoločností v krajinách eurozóny by mali doručiť priemerný rast 7,3 percenta ročne. Kvôli pozitívnym kurzovým odhadom by dolároví investori mohli zaknihovať zisk až 9,8 percenta ročne. Medzi najatraktívnejšími krajinami nasleduje Spojené kráľovstvo s výnosom 7 percent a Čína s 6,8 percentami ročne.

Naopak, najslabší výkon sa očakáva od dlhodobého šampióna – amerických veľkých firiem. Pre index S&P 500, ktorý zahŕňa 500 najväčších spoločností v Spojených štátoch, švajčiarsky správca aktív odhaduje priemerný ročný výnos počas nasledujúcich piatich rokov iba 6 percent. To je významne menej, ako zaznamenali v rokoch nasledujúcich po Veľkej finančnej kríze.

Najnižší výnos spomedzi všetkých geografických oblastí by malo dosiahnuť Japonsko. To je silne zasiahnuté starnutím populácie a nízkym rastom produktivity. Tieto faktory sa podľa Pictetu podpíšu aj na dlhodobo nízkych úrovniach inflácie a hospodárskeho rastu. V Japonsku by mali akcioví investori zarobiť ročne iba 5,5 percenta.

Inflácia, dlhy a nízka produktivita

Švajčiarski bankári rebríček zostavili podľa toho, ako drahé sú akcie v jednotlivých krajinách, ale aj podľa makroekonomických ukazovateľov. Kľúčovými boli odhady hospodárskeho rastu a inflácie, teda tempa rastu cien.

„Posledných päť rokov bolo pre investorov náročných a očakávame, že nasledujúcich päť bude rovnakých,“ vysvetľuje svoje odhady Paolini. „Globálny rast bude naďalej slabý. Nevidíme nijaké náznaky rastu produktivity a úrovne dlhu sú vysoké,“ tvrdí. Tento kotejl nízkej produktivity a neochoty vyspelých štátov znižovať úrovne dlhu tak podľa Paoliniho povedú k pomalému rastu.

Dobré správy však prichádzajú z inflačného frontu. Rast cien sa v nasledujúcich rokoch spomalí a priblíži k cieľom centrálnych bánk. Americký FedEurópska centrálna banka chcú udržiavať infláciu tesne nad dvomi percentami. Okolo týchto úrovní by sa rast cien mohol pohybovať už počas najbližších kvartálov.

Dôležitým hnacím motorom investícií bude aj zelená transformácia. Do prechodu na bezemisnú ekonomiku prúdi bezprecedentné množstvo zdrojov. Práve v sektoroch napojených na ekologizáciu výroby či greentech vidia švajčiarski správcovia aktív najväčší dlhodobý potenciál nadpriemerných ziskov.

Viac o téme: akcie , akciové trhy , akciový trh , Čína , Európska centrálna banka ECB , Federálny rezervný systém Fed , Japonsko , Pictet , S&P 500 , Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy