Na čo si dať pozor pri používaní platobnej karty v zahraničí? Tipy, ako si zbytočne nepredražiť dovolenku

Cestovanie a platenie na dovolenkách v zahraničí je opäť o čosi jednoduchšie. Eurozóna sa totiž v tomto roku rozrástla o ďalšieho člena. Tým sa stal slovenský dovolenkový raj Chorvátsko. Slováci však radi cestujú aj do krajín, v ktorých eurom nezaplatíte. Je preto dôležité dodržiavať niekoľko užitočných rád, vďaka ktorým sa pri používaní platobnej karty v zahraničí nepopálite.

Na cestu do zahraničia by ste sa mali pripraviť už doma. V prípade ak plánujete platiť v hotovosti, zaobstaranie zahraničnej meny je najvýhodnejšie ešte pred vycestovaním. Využívať by ste mali najmä pobočky bánk, v ktorých nájdete výhodnejšiu kurzovú ponuku a prekvapiť by vás nemali ani skryté poplatky. Existuje však aj množstvo exotických mien, ktoré v ponuke slovenských bánk nenájdete. Pri používaní platobnej karty v zahraničí tak treba byť opatrný.

Ešte pred odchodom na dovolenku si určite skontrolujte limity na výbery či platby v zahraničí, ktoré môžu byť nastavené na výrazne menšie sumy ako doma. Nestane sa vám tak, že na dovolenke ostanete bez peňazí. Dobrým pomocníkom pri nastavení platieb či výberov je aj mobilná aplikácia, ktorú má v ponuke každá slovenská banka. Mobilnú aplikáciu môžete v zahraničí využiť aj na prehľad konverzných kurzov či zmrazenie platobnej karty pri strate či odcudzení.

Výbery a platby vždy bez konverzie

Pri výbere zo zahraničných bankomatov treba byť obzvlášť opatrný. Ak máte viacero možností, vždy si vyberajte bankomaty overených nadnárodných bánk či materských spoločnosti vašej banky, pretože poplatky bankomatov so žiarivo svietiacim nápisom ATM môžu byť aj násobne vyššie.

Hotovosť zo zahraničných bankomatov vyberajte vždy bez konverzie. Ak vám teda bankomat ponúka možnosť zúčtovania výberu v lokálnej mene alebo v mene vašej karty, vždy zvoľte lokálnu. Vyhnete sa tak zbytočnému prepočítaniu, čo by vás pri vyššom výbere mohlo stáť aj desiatky eur.

Okrem výberu hotovosti v zahraničných bankomatoch sa uskutočňovanie iných transakcií neodporúča. Pochodiť by ste nemuseli napríklad pri snahe zmeniť si PIN kód karty, keďže túto možnosť väčšina zahraničných bankomatov nepodporuje.

Pozor si dajte aj pri platení

Pre platbu kartou v zahraničí platí také isté pravidlo ako pri výbere hotovosti z bankomatov. Ak sa vám na platobnom termináli zobrazia možnosti zúčtovania platby v lokálnej mene a mene vašej karty, opäť zvoľte lokálnu menu. Vyhnete sa tak zbytočnej konverzii.

Pri platbe kartou doma a najmä v zahraničí platí, že kartu nepúšťajte z vlastných rúk. Práve vo vychytených letoviskách totiž číhajú na nepozornosť rôzni podvodníci. Bezpečnosť na cestách zvýšite aj dodržiavaním základných pravidiel. Napríklad PIN kód karty nemajte napísaný v peňaženke a pri online platbách nevyužívajte verejné nezabezpečené Wi-fi siete.

Aké platobné karty zvoliť?

Na cestu do zahraničia sa odporúča priniesť si aspoň dve platobné karty. Vyplatiť sa vám to môže najmä pri neočakávaných situáciach ako strata, odcudzenie či nefunkčnosť jednej z kariet. Rozdiely sú však aj medzi debetnou a kreditnou kartou. Aj napriek tomu, že debetná karta má o niečo menšie využitie, poplatky za výbery zo zahraničných bankomatov môžu byť o čosi nižšie.

Kreditná karta je naopak vhodnejšia pri rezervácií ubytovania či leteniek, keďže niektoré hotely, penzióny či letecké spoločnosti nemusia debetnú kartu prijať. V niektorých krajinách je kreditná karta pri cestovaní dokonca nevyhnutnosťou a ubytovanie v hoteloch si bez nej jednoducho nezaobstaráte. Rovnako tak to platí napríklad v prípade autopožičovní, kde väčšina práve kreditnú kartu vyžaduje. Dobré je si preto tieto požiadavky overiť ešte pred cestou.

Viac o téme: bankomat , debetná karta , hotovosť , hotovostné platby , konverzia , kreditná karta , letné dovolenky , platba kartou , zahraničie

Súvisiace články

Aktuálne správy