Nečakaný ekologický líder: Investíciami do zelenej budúcnosti Čína predbieha všetky štáty Európy dokopy

Zelená budúcnosť je pre viacero svetových ekonomík jedna z najdôležitejších tém. Veľký význam znižovania uhlíkovej stopy ešte viac umocnila vojna na Ukrajine, ktorá v krajinách Európskej únie spôsobila obavy ohľadom dodávok ruských fosílnych palív. V posledných rokoch sa však do popredia ekologickej transformácie dostáva nečakaný líder.

Počas minulého roka sa celosvetovo predalo 10,2 milióna elektromobilov. Z tohto počtu bolo až 5,9 milióna predaných v Číne. Táto krajina sa však neradí iba k lídrom nákupu, ale dominantná je aj čo sa týka výroby elektromobilov. Transformáciou na zelenú dopravu však čínske ambície ani zďaleka nekončia, uvádzajú vo svojej správe analytici Slovenskej sporiteľne.

Veľké zmeny v posledných dvoch desaťročiach nastali v energetickom mixe Číny. Zatiaľ čo v roku 2002 bola výroba energie pomocou uhlia zastúpená 70 percentami, o 20 rokov neskôr tento podiel poklesol iba na 55 percent. Ešte zaujímavejší je však pohľad na zastúpenie nízko emisných zdrojov, ktoré sa skladajú najmä z obnoviteľných zdrojov a jadrových zdrojov energie. Ich podiel medzi rokmi 2002 až 2022 stúpol zo 7 percent na 18 percent. Mierne poklesol aj podiel výroby energie z ropy a jej produktov.

Ambiciózne plány aj v budúcnosti

Do roku 2030 má Čína v pláne zvýšiť podiel nefosílnych zdrojov energie na 25 percent a do roku 2060 by tieto hodnoty mali dokonca pokoriť 80 percentnú hranicu. „Že to Čína s transformáciou myslí vážne ukazuje aj oficiálna vládna politika, v ktorej sa zaviazali do roku 2030 vyrábať z vetra a slnka asi 1200 gigawattov (GW) energie, čo však zdá sa splní už v roku 2025,“ uvádzajú analytici Slovenskej sporiteľne.

Rýchly prechod na zelenšiu budúcnosť sa Číne darí najmä vďaka enormným investíciám. Zo štatistík agentúry IEA vyplýva, že počas tohto roku dosiahnu investície do obnoviteľných zdrojov energií globálne asi 1,7 bilióna dolárov. Tretinový podiel z celkovej sumy investuje práve Čína, čo je dokonca viac ako všetky štáty Európy dokopy. Ich podiel na celkových investíciách do zelenej energie by mal dosiahnuť štvrtinu z celkovej sumy. Severná Amerika je na tom ešte o čosi horšie s 18 percentami.

Nenahraditeľná v dodávateľskom reťazci

Čína potvrdzuje svoju dominantnú pozíciu aj čo sa týka dodávateľského reťazca. Viac ako polovicu všetkých vyrobených batérií vyprodukujú dve najväčšie čínske spoločnosti BYD a CATL. Nenahraditeľnou sa stáva aj pri výrobe kľúčových prvkov pre produkciu solárnych panelov. Rozhodujúcu úlohu Číny pri ich výrobe potvrdzuje aj fakt, že až 10 najväčších globálnych spoločností podieľajúcich sa na výrobe fotovoltických panelov sídli práve v druhej najľudnatejšej krajine sveta.

Zdá sa tak, že Európska únia boj o líderskú pozíciu ekologickej transformácie prehráva. Okrem Číny sa o znižovanie uhlíkovej stopy snaží aj USA. „Únia sa zároveň musí boriť aj s tým, ako pristúpiť k otázke transformácie a nevytvoriť si pritom ďalšiu nebezpečnú závislosť od jednej krajiny pri dovoze vzácnych kovov a vstupov do výroby,“ uzatvárajú analytici Slovenskej sporiteľne.

Viac o téme: batérie , ceny energií , Čína , elektromobily , Európska únia EÚ , fotovoltické panely , jadrová energia , obnoviteľné zdroje energie OZE , solárna energia , Spojené štáty americké USA , transformácia

Súvisiace články

Aktuálne správy