Medzinárodný menový fond varuje pred dopadmi umelej inteligencie na trh práce

Medzinárodný menový fond (MMF) v utorok varoval, že rozvoj generatívnej umelej inteligencie (AI) by mohol mať veľké negatívne dopady na trh práce a mohol by prehĺbiť nerovnosti v spoločnosti. Fond vyzval vlády, aby svoje ekonomiky pred negatívnymi dôsledkami generatívnej AI viac chránili, informoval list Financial Times.

Vlády by podľa MMF mali napríklad zlepšiť poistenie pre prípad nezamestnanosti. Fond upozornil, že generatívna AI by na rozdiel od skorších technológií, ktoré ovplyvnili trh práce, mohla viesť k zániku pracovných miest vyžadujúcich vyššiu kvalifikáciu.

Generatívna AI má podľa fondu obrovský potenciál v oblasti zvyšovania produktivity práce, zároveň však „vyvoláva silné obavy ohľadom rozsiahleho narušenia trhu práce a rastúcej nerovnosti“.

Termínom generatívna umelá inteligencia sú označované systémy, ktoré na základe tréningu na obrovskom množstve dát dokážu vytvárať výstupy vo forme textov či obrázkov v reakcii na zadanie užívateľa. Do povedomia širokej verejnosti sa dostali najmä vďaka predvlaňajšiemu bezplatnému sprístupneniu chatovacieho programu ChatGPT, ktorý vyvinula spoločnosť OpenAI podporovaná Microsoftom.

Umelá inteligencia potrebuje silnú reguláciu

Umelá inteligencia sa v poslednom čase dostáva do centra pozornosti regulačných úradov po celom svete. Členské štáty Európskej únie minulý mesiac definitívne potvrdili nové pravidlá pre fungovanie umelej inteligencie. Akt o umelej inteligencii je podľa expertov prvým svojho druhu na svete a mohol by ovplyvniť podobné normy v krajinách mimo európskeho bloku.

Nariadenie zavádza klasifikáciu technológií podľa spôsobu využitia a nastavuje rôzne úrovne obmedzení podľa miery súvisiacich rizík. Niektoré systémy chce EÚ úplne zakázať, ďalšie nástroje ako algoritmy na rozpoznávanie tvárí budú podliehať silnej regulácii. Nové pravidlá majú zabezpečiť, aby umelá inteligencia bola dôveryhodná a bezpečná, aby rešpektovala základné práva EÚ a aby podporovala inovácie.

Umelá inteligencia bude mať vplyv na 40 percent pracovných miest po celom svete

Podľa MMF je teraz potrebné upraviť vzdelávacie a školiace systémy tak, aby pracovníci pripravovali na rýchlo sa meniace podmienky na trhu práce v budúcnosti a kládli väčší dôraz na celoživotné vzdelávanie, píše Financial Times.

„Chceme, aby ľudia boli schopní v širšom meradle ťažiť z potenciálu, ktorý táto technológia (generatívneJ AI) ponúka,“ uviedla podľa denníka Era Dablaová-norrisová z MMF. „Chceme zabezpečiť, aby vznikali príležitosti pre ľudí,“ dodala. Upozornila však, že zmeny môžu byť pre pracovníkov „bolestivé“. MMF už v januári odhadol, že umelá inteligencia bude mať vplyv na takmer 40 percent pracovných miest po celom svete.

Viac o téme: Medzinárodný menový fond MMF , negatívny vplyv , nezamestnanosť , pracovné miesta , umelá inteligencia AI , varovanie

Súvisiace články

Aktuálne správy