Dve obľúbené potraviny robia stále prievan v peňaženkách: Ich ceny nie a nie klesnúť!

, Redakcia

Dve obľúbené potraviny si na Slovensku stále držia vyššie ceny ako u našich susedov. Ešte v decembri poukázalo ministerstvo financií na vysoké ceny vajec a syru Eidam na pultoch obchodov. Odvtedy sa situácia zásadne nezmenila a napríklad v susednom Česku ich stále vieme kúpiť lacnejšie. Nie sú to pritom jediné potraviny, ktoré sú u nás výrazne drahšie ako u susedov.

Aktualizáciu analýzy cenového vývoja základných druhov potravín pripravil rezort financií na stredajšie rokovanie vlády. Celkové tempo rastu cien potravín na Slovensku sa v minulom roku stabilizovalo, k čomu prispel pokles cien energií a poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch. „Od apríla do konca roku 2023 zostali spotrebiteľské ceny potravín na Slovensku v priemere nezmenené. Novoročné zvýšenie cien potravín bolo oveľa miernejšie než historický priemer a v medziročnom porovnaní inflácia klesala,“ uvádza ministerstvo.

Vrchol dosiahol rast cien na Slovensku v marci 2023 a odvtedy potravinová inflácia postupne spomaľuje. Kým v období od januára 2022 do marca 2023 ceny potravín rástli v priemere o 2,1 percenta mesačne, od apríla 2023 do apríla 2024 sa ceny v priemere nezmenili, čo je pod priemerom eurozóny. „Viac ako 70 percent cien spotrebného koša potravín medzi februárom a aprílom kleslo (najviac ceny mlieka, syrov, vajec, chleba, ovocia, olejov a tukov a mäsa) a ďalších viac ako 15 percent nerástlo rýchlejšie ako 1 percento mesačne,“ uvádza rezort financií.

Zaznamenali ste spomalenie rastu cien potravín aj pri svojich nákupoch?

Medzinárodné porovnanie cien v predchádzajúcej analýze v závere vlaňajška naznačovalo na Slovensku nezvyčajne vysokú cenu masla, vajec a syru Eidam. Údaje zo skenerov pokladníc síce ukazujú, že skutočne zaplatené ceny boli na Slovensku už nižšie, no napriek tomu boli v porovnaní s Českom ceny vajec na Slovensku v apríli stále vyššie o 13 percent a ceny syru Eidam o 17 percent.

Rezort financií však zároveň upozorňuje, že v marcovej aktualizácii cenovej analýzy boli ceny potravín nižšie oproti decembrovej analýze z dôvodu metodických zmien zberu Štatistickým úradom SR. Aj po metodických zmenách boli však skutočné zaplatené ceny vajec a syru Eidam vyššie než v Čechách, a to o spomínaných 13 a 17 percent.

Za zeleninou sa oplatí ísť do Poľska

V júnovej aktualizácii sú porovnávané aj ceny potravín v Poľsku, kde je lacnejšia najmä zelenina. „Ceny zemiakov a jabĺk sú o 30 až 40 percent lacnejšie ako na Slovensku. Ostatné porovnávané potraviny nie sú v Poľsku lacnejšie. Rovnako ako v ČR, tak aj Poľský štatistický úrad však uvádza údaje nie zo skenerov, ale z pultového zberu cenoviek. To pravdepodobne uvádzané ceny z Poľska nadhodnocuje,“ upozorňuje ministerstvo financií.

Rezort Ladislava Kamenického na základe zistených cien potravín konštatuje, že dostupnosť a spotreba základných potravín na Slovensku nie sú ohrozené. Vláda tak zatiaľ neplánuje prijať žiadne ďalšie opatrenia.

Viac o téme: ceny potravín , Česko , inflácia , Ministerstvo financií SR MF , Poľsko , Štatistický úrad SR ŠÚ , syry , vajcia

Súvisiace články

Aktuálne správy