Kde zohnať miliardu do rozpočtu? Kamenický avizuje prísnejšie kontroly: Sám nedostávam bloky, tvrdí! (video)

, ČTK, TASR, Red

Vláda chce na budúci rok presadiť konsolidačný balík za 1,4 miliardy eur v rámci snahy zlepšiť hospodárenie štátu. Vyplýva to z dnešných vyjadrení slovenského ministra financií Ladislava Kamenického. Balík nových opatrení nespresnil, ohlásil ale prísnejšie daňové kontroly.

Bratislava zatiaľ pripravila zavedenie dane zo sladených nápojov a vyššie zdanenie tabakového a podobného tovaru, čo ale prinesie len zlomok potrebnej sumy. Okrem toho chce vláda šetriť na mzdách svojich zamestnancov a na prevádzke štátu, ani to podľa Kamenického ale nepomôže naplniť konsolidačný balík. Podľa neho sa na ňom musia zhodnúť vládne strany.

Minister financií Ladislav Kamenický, ktorý je straníckym kolegom štvornásobného premiéra Roberta Fica, avizoval snahu o efektívnejší výber daní a potieranie daňových podvodov, aby krajina v rámci ozdravenia štátnych financií nemusela opakovane pristupovať k nepopulárnym opatreniam.

Podnikatelia na Slovensku podľa tamojšej finančnej správy nepriznávajú tržby za stovky miliónov eur. Sám Kamenický sa pred novinármi sťažoval, že aj jemu sa pri nákupoch stáva, že nedostane účtenku.

Samotné sprísnenie daňových kontrol však podľa ministra určite na zaplátanie vyše miliardovej diery v rozpočte stačiť rozhodne nebude. Ministerstvo financií má podľa neho pripravené desiatky opatrení na konsolidáciu verejných financií. Najťažšie je však nájsť na nich prienik v rámci vládnej koalície a kým takáto dohoda nevznikne, šéf rezortu o konkrétnych opatreniach nebude informovať. Potvrdil, že platí plán znížiť budúci rok deficit o 1 percento hrubého domáceho produktu (HDP), čo predstavuje sumu približne 1,4 miliardy eur.

Kamenický: Hľadáme prienik!

Doteraz už boli podľa Kamenického dve kolá koaličných rokovaní na túto tému a diskusie budú pokračovať ďalej. „My potrebujeme dosiahnuť ten prienik, a to je tá najťažšia vec. Nie je až taký veľký problém dať na kopu nejaké návrhy toho, čo chceme robiť. My máme desiatky takýchto návrhov, veľmi konkrétnych,“ priblížil minister.

Zdôraznil, že zodpovední pracovníci na ministerstve financií zatiaľ nemajú žiadnu dovolenku a pracujú naplno. „My chceme do tej letnej sezóny dosiahnuť aspoň nahrubo nejaké dohody,“ avizoval Kamenický s tým, že ideálne by bolo dosiahnuť dohodu na celom balíku za 1,4 miliardy eur.

Súčasťou konsolidácie má byť aj šetrenie vo verejnej správe, ide však podľa neho len o doplnkové opatrenie, cez ktoré sa nedá nájsť celá potrebná suma. Rezort financií k tomu pravdepodobne pristúpi tak, že skráti dohodnuté percento prostriedkov pre všetky ministerstvá a tie si to budú riešiť do vnútra rezortu individuálne.

Bude musieť vláda napokon kvôli konsolidácii pristúpiť aj k zvyšovaniu DPH?

„My chceme, aby prevádzkové náklady a mzdové náklady išli dole a každý minister sa musí rozhodnúť, či bude znižovať počet zamestnancov, či nebude dávať toľko odmien, či bude na druhej strane viazať nejaké iné mzdové výdavky,“ vysvetlil Kamenický. Rovnako podľa neho môže konsolidácii pomôcť aj lepší výber daní.

Deficit aj dlh výrazne stúpol

Deficit verejných financií Slovenska vlani výrazne stúpol, dostal sa v pomere k výkonu ekonomiky na 4,89 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), zatiaľ čo predvlani po revízii predstavoval 1,67 percenta HDP. Podiel dlhu štátu na HDP klesol na 56,04 percenta z 57,74 percenta v roku predchádzajúcom. Pravidlá fungovania EÚ okrem iného stanovujú, že členský štát musí deficit verejných financií udržiavať do troch percent HDP a verejné zadlženie do 60 percent HDP.

Hospodárenie Slovenska sa výrazne zhoršilo po prepuknutí epidémie choroby covid-19 v roku 2020. Predtým vtedajšej vlády pod vedením Ficovho Smeru-sociálnej demokracie nedostáli svojim plánom dosiahnuť aspoň vyrovnané hospodárenie štátu. Súčasný Ficov kabinet po vlaňajšom nástupe do úradu presadil napríklad zvýšenie niektorých daní, poplatkov či odvodov, ale aj nové výdavky v sociálnej oblasti. Tie pohltia značnú časť minuloročného konsolidačného balíka.

Viac o téme: daňová kontrola , deficit , deficit verejných financií , konsolidácia , konsolidácia verejných financií , Ladislav Kamenický , Robert Fico , rozpočet

Súvisiace články

Aktuálne správy