Máte ťažkú hlavu z daňového priznania? Termín sa dá posunúť, tu sú aj ďalšie praktické rady!

, Redakcia

Koniec marca sa nezadržateľne blíži a s ním aj termín na splnenie si svojich daňových povinností. Zákonný termín na podanie daňového priznania k minuloročným príjmom a aj zaplatenie dane tento rok pripadá na 2. apríla. V prípade, že sa daňovníkom zdá tento čas krátky, majú možnosť si termín na podanie daňového priznania jednoducho posunúť.

Ak daňovníci zákonom stanovený termín nestíhajú, môžu finančnej správe oznámiť predĺženie lehoty na splnenie si tejto povinnosti o tri mesiace, resp. o šesť mesiacov v prípade príjmov zo zahraničia. „Oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla 2024 na miestne príslušný daňový úrad – ak ho daňovník podáva v papierovej forme,“ upozorňujú daniari.

Povinne elektronicky komunikujúce osoby nájdu formulár na posunutie termínu vo svojej osobnej internetovej zóne. Ostatní môžu nájsť oznámenie o predĺžení lehoty na portáli finančnej správy a môžu ho doručiť osobne, či poslať poštou.

V prípade ak máte aj konkrétne otázky súvisiace s podaním daňového priznania, sprístupnila finančná správa viaceré možnosti na kontaktovanie je pracovníkov. Postup a všetky dôležité kontakty sú zverejnené na jej webovej stránke.

Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb je povinný podať každý daňovník, ak jeho zdaniteľné príjmy za minulý rok presiahli sumu 2 461,41 eura, alebo ak vykazuje daňovú stratu. Do týchto príjmov sa zahŕňa akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený.

Ako dodáva finančná správa, do celkových zdaniteľných príjmov sa zahŕňa aj príjem dosiahnutý zo zdrojov v zahraničí, ak ide o daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou, to znamená slovenského rezidenta.

Daňovník nemá povinnosť podať daňové priznanie:

  • ak jeho celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2023 nepresiahli sumu 2 461,41 eura s výnimkou daňovníka, ktorý vykázal daňovú stratu, alebo
  • dosiahol príjmy oslobodené od dane (napr. poberal materský a rodičovský príspevok),
  • dosiahol príjmy, ktoré nie sú predmetom dane (napr. úver, pôžička, dar – s výnimkou darov, ktoré súvisia s podnikaním),
  • dosiahol príjmy, u ktorých bola daň vyberaná zrážkou (napr. podiely na zisku, dávky z doplnkového dôchodkového sporenia, plnenia z poistenia).

Týka sa vás povinnosť podať daňové priznanie k minuloročným príjmom?

Daňové priznanie k dani z príjmov právnických osôb je povinná podať každá právnická osoba, okrem:

  • daňovníka, ktorý nie je zriadený alebo založený na podnikanie, ak má iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane z príjmu, z ktorých sa daň vyberá zrážkou;
  • Národnej banky SR, ak má iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane z príjmu, z ktorých sa daň vyberá zrážkou;
  • občianskeho združenia, ak má iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane z príjmu, z ktorých sa daň vyberá zrážkou a príjmy z členských príspevkov podľa stanov, štatútu, zriaďovacích alebo zakladateľských listín, ktoré sú oslobodené od dane;
  • rozpočtovej a príspevkovej organizácie, ak má okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou len príjmy oslobodené od dane;
  • registrovanej cirkvi a náboženskej spoločnosti, ak má iba príjmy, ktorými sú výnosy z kostolných zbierok, cirkevných úkonov, príspevky im plynúce a príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou.

Viac informácií k podávaniu daňových priznaní, lehotám či typom daňových priznaní zverejňuje finančná správa aj na svojej stránke.

Viac o téme: daň z príjmov , daňová poradňa , daňové priznanie , Finančná správa FS , termíny

Súvisiace články

Aktuálne správy