Kolotoč zvyšovania sadzieb sa nekončí: Americký Fed po júnovej pauze opäť zdvíha úroky, porastú aj u nás? (video)

Americký Federálny rezervný systém sa po júnovej pauze opäť rozhodol zvýšiť základnú úrokovú sadzbu. Tá sa tak ocitla na 22 ročnom maxime a podľa viacerých analytikov by mohlo ísť o posledné navýšenie v rámci prebiehajúceho cyklu. Ďalšie navýšenie sa však úplne vylúčiť nedá.

Kľúčové úrokové sadzby v Spojených štátoch amerických idú nahor o 25 bázických bodov. Rozhodla o tom americká centrálna banka, ktorá tak po novom nastavuje úrokové rozpätie na úrovni 5,25 až 5,5 percenta. Ide tak o jedenáste navýšenie amerických úrokových sadzieb počas prebiehajúceho cyklu a to aj napriek tomu, že v rámci júnového zasadnutia sa predstavitelia Fedu rozhodli ponechať úrokové sadzby na nezmenenej úrovni.

Zvýšenie o štvrť percentuálneho bodu bolo v súlade s očakávaniami analytikov, ktoré podporilo aj nedávne vyhlásenie šéfa Fedu Jeroma Powella. "Inflačné tlaky sú naďalej vysoké a proces znižovania inflácie na 2 percentá má pred sebou ešte dlhú cestu," povedal na konci júna.

Čo bude ďalej?

To čo bude nasledovať ďalej je však otázne. Tvrdiť, že júlové zvýšenie bolo posledným by bolo asi predčasné, no úplne nepravdepodobné to nie je. Pozitívnou správou, ktorá by mohla ukončiť cyklus zvyšovania úrokových sadzieb, je júnové ochladenie na americkom trhu práce. Počas minulého mesiaca totiž pribudlo iba 209 tisíc pracovných miest, čo je najmenej od decembra 2020.

Tlačová konferencia po stredajšom zasadnutí menového výboru Fedu

"Nedávne ukazovatele naznačujú, že hospodárska aktivita rastie miernym tempom. Pracovné prírastky boli v posledných mesiacoch výrazné a miera nezamestnanosti zostala nízka. Inflácia zostáva zvýšená," komentoval nedávne makroekonomické dáta po stredajšom navýšení sadzieb vo vyhlásení menový výbor Fedu.

Priaznivé výsledky zaznamenal aj vývoj inflácie v USA, ktorá v júni dokonca poklesla nad očakávania analytikov. Medziročná inflácia sa tak podľa amerického úradu pracovnej štatistiky momentálne nachádza na úrovni 3 percent, čím sa priblížila na jeden percentuálny bol od cieľovej 2 percentnej hranice.

"Pri určovaní rozsahu dodatočného spevnenia politiky, ktoré môže byť vhodné na to, aby sa inflácia časom vrátila na 2 percentá, bude výbor brať do úvahy kumulatívne sprísnenie menovej politiky, oneskorenia, s ktorými menová politika ovplyvňuje hospodársku aktivitu a infláciu, ako aj hospodárske a finančné vývoj," uvádza sa v stredajšom vyhlásení menového výboru Fedu.

Úroky zrejme zvýši aj ECB

Rozhodnutie o vývoji základných úrokových sadzieb čaká vo štvrtok 27. júla aj Európsku centrálnu banku. Podobne ako v prípade amerického náprotivku sa očakáva zvýšenie o štvrť percentuálneho bodu. Ak sa tak stane, základná úroková sadzba hlavných refinančných operácií stúpne na 4,25 percenta.

Viac o téme: Európska centrálna banka ECB , Federálny rezervný systém Fed , inflácia , makroekonomika , Spojené štáty americké USA , úrokové sadzby , úroky

Súvisiace články

Aktuálne správy