Kde viazne pomoc štátu s hypotékami? Záujem dlžníkov stále zaostáva, štát dolaďuje jej fungovanie!

Pomoc štátu so splácaním hypoték na mesačnej báze je v praxi od začiatku tohto roka. Po prvom mesiaci jej fungovania počty záujemcov zaostávali za očakávaniami. Vyzerá to tak, že situácia sa veľmi nemení o veľkom záujme sa zatiaľ hovoriť nedá. Štát priznáva, že ešte postupne dolaďuje fungovanie pomoci a v hre je stále aj zmena jej podmienok.

Príslušná legislatíva pre mesačnú pomoc štátu so splácaním hypotekárnych úverov nadobudla právoplatnosť od začiatku tohto roka. Štát pomáha občanom so zvýšenými úrokovými sadzami v súvislosti s bývaním a každý mesiac im na účet môže poslať 75 percent zo zvýšenia ich splátky. Musia však splniť stanovené podmienky. Pomoc vyplácajú úrady práce, ktoré očakávali aj zvýšený nápor od záujemcov.

Zatiaľ však o pomoc požiadalo len niekoľko tisíc klientov bánk. Za január ich bolo podľa ministra práce Erika Tomáša takmer 10-tisíc. Minister pritom priznal, že tento počet zaostal za očakávaniami. Situácia sa zatiaľ zásadne nezmenila ani vo februári, keď sa počet žiadostí zvýšil len mierne.

„K 16. februáru evidovali úrady práce, sociálnych vecí a rodiny takmer 12 000 žiadostí o poskytnutie príspevku na zvýšenú splátku úveru na bývanie,“ uviedla po skončení mesiaca pre web oPeniazoch.sk Marianna Šebová z komunikačného oddelenia Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Zároveň dodala, že vzhľadom k tomu, že ide o novú štátnu sociálnu dávku, pri ktorej je potrebná spolupráca aj s inými subjektami mimo štátnej správy, postupne sa dolaďuje fungovanie informačných systémov.

V hre je stále aj úprava podmienok pomoci

Či sa napokon budú meniť aj podmienky pomoci, je zatiaľ stále otvorená otázka. Ministerstvá o možnej úprave podmienok pomoci stále rokujú. „V uvedenej veci prebiehajú rokovania medzi ministerstvom financií a ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny,“ uviedla bez ďalších podrobností Šebová.

Kým pomoc za rok 2023 si občania môžu uplatniť prostredníctvom daňového bonusu, a to v daňovom priznaní za rok 2023, pomoc od 1. januára 2024 zastrešuje rezort práce prostredníctvom mesačného príspevku na zvýšenú splátku úveru na bývanie.

Mali by sa podľa vás podmienky pomoci štátu so splácaním hypoték upraviť?

Záujemcovia o daňový bonus, ktorým vlani po refixácii úrokovej sadzby úveru na bývanie narástli úroky a tak aj splátka, musia získať aj potvrdenie o úvere z banky. O toto potvrdenie pritom musia požiadať. Banky tvrdia, že dopyt po týchto žiadostiach evidujú a sú klientom nápomocné.

„Evidujeme žiadosti o potvrdenie pre uplatnenie daňového bonusu zo zvýšenia zaplatenej splátky. Nárok nemajú tí, ktorým sa splátka úveru v roku 2023 nezvýšila, alebo majú neúčelový úver, či úver s jediným účelom refinancovanie,“ uviedla pre web oPeniazoch.sk hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

Ako zároveň dodala, v prípade, že klienti majú nárok aj na daňový bonus za zaplatené úroky a ich hypotéka súčasne spĺňa aj podmienky pre daňový bonus zo zvýšenej splátky, banka vydá obe potvrdenia a je na klientovi, aby sa rozhodol, ktorý daňový bonus si uplatní. „Nie je možné uplatniť oba daňové bonusy,“ upozornila Zuzana Ďuďáková.

Pre získanie pomoci je potrebné splniť viacero podmienok

Príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie je stanovený na 75 percent zo zvýšenia mesačnej splátky, maximálne v sume 150 eur. Samotnú výšku príspevku vypočíta konkrétna banka, v ktorej má občan uzatvorenú zmluvu o úvere na bývanie (kúpa, výstavba, rekonštrukcia). Podmienkou je uzatvorenie zmluvy o úvere na bývanie pred 1. januárom 2024.

Žiadosti je možné podávať už od 2. januára na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny, a to buď osobne, poštou alebo elektronickým kvalifikovaným podpisom cez www.slovensko.sk.  

V prípade, ak sa úroková sadzba zvýšila v priebehu roka 2023, žiadosť o príspevok bolo možné podať už od januára 2024. „Ak sa úroková sadzba úveru na bývanie bude zvyšovať v priebehu roka 2024, žiadosť je možné podať až od kalendárneho mesiaca, kedy k zvýšeniu úrokovej sadzby došlo,“ dodáva ústredie práce.    

Potrebná je aj kópia zmluvy

Ak je viac oprávnených osôb (dlžník aj spoludlžník), ktoré spĺňajú podmienky nároku na príspevok, ten vzniká len jednej z nich. K žiadosti musí byť priložená kópia zmluvy o úvere. 

Údaje o výške príspevku, splácaní úveru poskytnú úradom práce, sociálnych vecí a rodiny banky do 10. dňa v mesiaci za predchádzajúci mesiac. Výšku príjmu oprávnenej osoby overujú úrady prostredníctvom informácií poskytnutých finančnou správou.

Ďalšie podmienky poskytnutia príspevku na zvýšenú splátku úveru na bývanie:

  • priemerný mesačný príjem za rok 2022 oprávnenej osoby (dlžníka aj spoludlžníkov) max. vo výške 1,6-násobku nominálnej mesačnej mzdy v hospodárstve v roku 2022 (2 086,40 eura); 
  • ak nebude táto podmienka príjmu splnená, príspevok bude možné poskytnúť aj v prípade, ak priemerný mesačný príjem oprávnenej osoby (dlžníka aj spoludlžníkov) za 6 kalendárnych mesiacov predchádzajúcich podaniu žiadosti neprevýši 1,6-násobok priemernej mzdy (t. j. ak žiadosť bude podaná v januári 2024 je to za obdobie júl 2023 až december 2023); 
  • prehodnocovanie príjmu vždy v januári na obdobie do konca roka; 
  • príspevok sa bude vyplácať len na 1 zmluvu o úvere a na 1 nehnuteľnosť na Slovensku využívanú na trvalé bývanie; 
  • nehnuteľnosť sa nemôže prenajímať, má slúžiť k vlastnému trvalému bývaniu  oprávnenej osoby spolu s blízkymi či príbuznými osobami (deti, rodičia, manžel/ka); 
  • trvalý alebo prechodný pobyt oprávnenej osoby v SR; 
  • pravidelné splácanie úveru. 

Tak ako aj pri iných štátnych sociálnych dávkach, úrady práce, sociálnych vecí a rodiny tento príspevok vyplácajú mesiac pozadu. Takže, ak si občan napríklad podal žiadosť v januári, príspevok by mal po overení splnenia všetkých podmienok, dostať po prvýkrát najskôr 25. februára 2024.

Všetky podrobné informácie, ako aj samotná žiadosť o príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie sú zverejnené na webovom sídle Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Viac o téme: daňové priznanie , daňový bonus , Erik Tomáš , hypotéky , Ministerstvo financií SR MF , štátna pomoc , UniCredit Bank , úrokové sadzby , Ústredie práce sociálny vecí a rodiny ÚPSVaR , Zuzana Ďuďáková

Súvisiace články

Aktuálne správy