Hrozivé Halloweenske dáta sa ukázali byť menej strašidelné, znepokojili najmä údaje z ECB

Výroba v Eurozóne aj v USA je stále slabá, sklamali najmä dáta z európskeho bankového sektora.

Aktuálne obdobie je kľúčové kvôli ukazovateľom ekonomickej aktivity z celého sveta, ktoré dopĺňajú bankové dáta z krajín platiacich eurom. A prichádzajúce informácie maľujú nepekný obrázok. Napriek tomu sa v správach nájdu aj pozitíva.

Slabá výroba

Pozíciu chorého muža Eurozóny opäť potvrdil jej niekdajší ťahúň Nemecko. Index výrobných manažérov prišiel hlboko v zápornom teritóriu s finálnym výsledkom 40,7. Čokoľvek pod 50 pritom znamená pokles výrobnej aktivity. Nemecký priemysel sa tak potáca v hlbokej recesii, aj keď štatistici jej príchod zatiaľ oficiálne nevyhlásili. Nemecko je na tom dosť zle, podľa analytikov však v skutočnosti nejde o prepad ešte hlbšie, ale skôr o stagnáciu na nízkych úrovniach.

Naopak, naoko pozitívne správy prišli spoza Atlantiku. Americký index výrobných manažérov ukazuje na odraz od dna a návrat k rastu výrobného sektora v USA. Podľa hlavného ekonóma švajčiarskej veľkobanky UBS Paula Donovana to však ani v tomto prípade tak celkom nie je.

Prieskum americkej výroby ukázal tento rok najprv prepad a teraz oživenie. Realita je taká, že výrobná produkcia bola po celý čas nevýrazná ale stabilná,“ hovorí Donovan. Americká ekonomika je tak na tom o niečo lepšie ako tá európska, odraz však ani tam nie je taký prudký, ako naznačujú dáta.

Že sú na tom Európa aj Amerika lepšie, než by čísla mohli na prvý pohľad hovoriť, potvrdzujú aj údaje z Ázie. Práve USA a Eurozóna potiahli tamojší export nahor a namiesto prudkého poklesu zaznamenali stabilný dopyt.

Indexy manažérov vo výrobe aj v službách v reálnom čase hovoria o tom, ako sa ekonomike darí, či rastie alebo naopak klesá. Pre trhy sú tieto dáta dôležitejšie ako výstup ekonomiky meraný v hrubom domácom produkte HDP. Je to preto, lebo HDP sa počíta za posledný kvartál a zverejňuje sa až s niekoľkomesačným oneskorením a pre investorov je dávno zabudnutou históriou.

Strašidelné dáta z bánk Eurozóny

Na Halloween nás poriadne postrašila aj Európska centrálna banka. Tá v najnovšom prieskume o úveroch ukázala smer, akým sa vyberá európska ekonomika. A jeho výsledky sú dosť znepokojujúce. V Eurozóne sa naďalej silno uťahovali finančné podmienky a prudko klesal dopyt po úveroch. Obe kategórie zaznamenali väčší pokles, než sa pôvodne očakávalo.

Obdobie vysokej inflácie sa tak zrejme skončilo a európske ekonomiky čaká v najbližšom období recesia. Podľa mäkkých dát sa v nej už európske hospodárstvo nachádza a situácia sa kvôli vysokým úrokovým sadzbám a slabému dopytu naďalej zhoršuje. Nečakane silná ekonomika USA sa tak nedokázala preliať na starý kontinent a zabrániť prudkému ochladeniu.

Dúfajme, že po sviatku mŕtvych príde vo svetovej ekonomike opätovné oživenie.

Viac o téme: Európa , Európska centrálna banka ECB , Fed , priemysel , Spojené štáty americké USA , UBS

Súvisiace články

Aktuálne správy