Euro má za sebou 20-ročné minimum voči doláru. Čo očakávať od menového páru EUR/USD v roku 2023?

, Vanda Zajacová

Väčšina roka 2022 znamenala pre hlavný menový pár EUR/USD kontinuálny pokles kurzu, návrat pod paritu a dosiahnutie dvadsaťročného minima eura voči doláru koncom septembra. Odvtedy nastal obrat a euro si voči americkej mene za posledné týždne pripísalo už viac ako 12 %. Otázkou ostáva, či tento býčí trend bude pokračovať aj v roku 2023 a ktoré faktory môžu cenový vývoj ovplyvniť.

Až do konca septembra sila dolára, ktorý tento rok reagoval na rýchly rast sadzieb Fedu, silne zavážila na páre EUR/USD, keďže ECB sprísňovala menovú politiku kvôli prudko rastúcej inflácii pomalším tempom. Vojna na Ukrajine a následná energetická kríza taktiež ovplyvnili európske hospodárstvo oveľa viac ako hospodárstvo USA, čo dalo doláru ďalšiu výhodu.

Rozdiel v sadzbách Fedu a ECB

Kontext sa však zmenil. Spomalenie plánu zvyšovania sadzieb Fedu a zmiernenie inflácie v Spojených štátoch viedli investorov k prehodnoteniu páru. Ak EUR/USD v roku 2022 utrpel zaostávaním ECB za Fedom, pokiaľ ide o zvyšovanie sadzieb, v roku 2023 by sa situácia mohla obrátiť a ECB môže dobehnúť Fed, ktorý už jasne signalizoval zmiernenie agresívneho zvyšovania sadzieb.

Pre rok 2023 tak budú kľúčové trhové očakávania sadzobného diferenciálu medzi Fedom a ECB. Obchodníci sa budú sústrediť predovšetkým na otázku, či Fed alebo ECB budú prvými, ktorí opäť pristúpia k znižovaniu sadzieb.

Fed je nastavený na znižovanie sadzieb v roku 2024 intenzívnejším tempom ako ECB a v dôsledku toho sa očakáva zúženie rozdielu medzi sadzbou fondov amerického Fedu a depozitnou sadzbou ECB, čo bude korešpondovať s vyšším výmenným kurzom EUR/USD. Navyše, silná závislosť americkej meny na raste výnosov v USA znamená, že dolár bude nútený uvoľniť svoje zovretie, keď výnosy v Spojených štátoch opäť klesnú, ako sa to už stalo na pozadí najnovších údajov o inflácii.

Kľúčová inflácia a hospodársky rast

Menová politika Fedu aj ECB však bude naďalej závisieť od ekonomického vývoja, konkrétne od zmiernenia inflácie a od vplyvu vyšších sadzieb na hospodársky rast.

Rýchlejší než očakávaný pokles inflácie v Európe alebo USA v najbližších mesiacoch by mohli znížiť očakávania zvýšenia sadzieb dotknutej centrálnej banky. Naopak, ak sa opatrenia centrálnych bánk prejavia ako nedostatočné na to, aby sa inflácia vrátila k cieľovej úrovni, očakávania týkajúce sa sadzieb by sa mohli zvýšiť. Podobne aj prudká recesia v roku 2023 by bola faktorom, ktorý by argumentoval v prospech rýchlejšieho ukončenia zvyšovania sadzieb.

Vojna na Ukrajine je tiež potenciálnou dvojsečnou zbraňou, ktorú netreba prehliadať. Možný koniec konfliktu v roku 2023 by mohol byť silným býčím faktorom pre menový pár EUR/USD. Na druhej strane, dopad vojny na Ukrajine na ekonomiku v Európe sa môže ešte zhoršiť, ak sa Rusko rozhodne úplne prerušiť dodávky plynu na kontinent. V takom prípade by sa dalo pravdepodobne očakávať, že analytici budú opäť hovoriť o návrate pod paritu.

Rast kurzu EUR/USD naznačujú aj technické signály

Napokon, z pohľadu grafu je možné vyhodnotiť, že nárastu EUR/USD by mohol pomôcť signál, ktorý obchodníci pozorne sledujú a budú naň upierať pozornosť najmä začiatkom roka 2023. Päťdesiatdňový kĺzavý priemer sa rýchlo približuje k 200-dňovému kĺzavému priemeru.

Prekročenie 50-dňového kĺzavého priemeru nad 200-dňový kĺzavý priemer je hlavným býčím technickým signálom známym ako "zlatý kríž". Naposledy bol tento signál zaznamenaný koncom júna 2020 a EUR/USD následne zaznamenal zisk približne 1150 bodov v nasledujúcich 6 mesiacoch.

Viac o téme: americký dolár USD , euro , forex , meny

Súvisiace články

Aktuálne správy