Druhý pilier dostal ranu v podobe nižších odvodov, jedna vec ho však môže naopak posilniť!

, Redakcia

Tento rok si už sporíme na dôchodok v druhom pilieri menej ako v predchádzajúcom roku, hoci pôvodne sme si mali na dôchodok sporiť čoraz viac. Môže za to, okrem iného, aj vládou presadené zníženie odvodov do starobného dôchodkového sporenia z 5,5 na 4 percentá a zároveň zrušenie ich postupného zvyšovania v nasledujúcich rokoch. Najviac sa pritom tento krok negatívne dotkne mladých sporiteľov. Druhý pilier sa však môže v tomto roku aj posilniť, a to z dôvodu presunu sporiteľov.

Na zmeny, ktoré čakajú druhý pilier, sa pozrela Kooperativa DSS. Vo svojich výpočtoch ukazuje, akým tempom môže rásť hodnota úspor pri novom nastavení odvodu oproti pôvodnému.

„Zníženie odvodov do druhého piliera vôbec nie je šťastné a vhodné riešenie vzhľadom na demografický vývoj a udržateľnosť verejných financií a dôchodkového systému. Odsúva problém s deficitným financovaním dôchodkov do budúcna a záťaž na ďalšie generácie, kým zvýšenie odvodov a zvýšenie relatívneho významu druhého piliera v dôchodkovom zabezpečení by toto bremeno znižovalo,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Kooperativa DSS Matej Varga.

Zníženie odvodov bude mať najväčší dopad na mladých ľudí, pretože tí majú väčšinu sporiacej fázy len pred sebou. Dôchodková správcovská spoločnosť Kooperativa DSS sa pozrela bližšie na vyhliadky slovenských sporiteľov v druhom pilieri v rôznych vekových kategóriách.

Podľa jej prepočtov priemerne zarábajúci mladý človek vo veku 24 rokov, u ktorého predpokladáme pre zjednodušenie príkladu konštantnú mzdu po celý život na úrovni minuloročného priemeru miezd v SR, príde potenciálne týmto opatrením o viac ako 73-tisíc eur na nasporenej sume pri odchode do dôchodku.

O deväť rokov starší sporiteľ vo veku 33 rokov, ktorý už má nasporených aspoň 3-tisíc eur, stratí viac ako 36-tisíc, a 42-ročný sporiteľ, s už nasporenými 7,7-tisíc eur príde o viac ako 16,5-tisíc eur. „Čím starší sporiteľ, tým je dopad menší. Vyplýva to z dĺžky zostávajúcej sporiacej fázy, teda doby do odchodu do dôchodku a sporiacej stratégie prispôsobenej danej vekovej kategórii,“ hovorí Varga. 

Pomôcť by mohol presun sporiteľov

Pre DSS však predstavuje táto zmena ohrozenie aj príležitosť. Aj keď odvody zo Sociálnej poisťovne budú menšie a majetok sporiteľov bude narastať pomalšie, resp. menej, aktíva pod správou DSS budú rásť rýchlejšie z dôvodu presunu sporiteľov do indexových fondov, ktoré majú priemernú výkonnosť presahujúcu 9 percent ročne, kým dlhopisové fondy nepresahujú 2 percentá ročne.

Považujete za správne rozhodnutie vlády znížiť príspevky do druhého piliera?

Môže za to takzvaná predvolená investičná stratégia, ktorú odobrila ešte predchádzajúca vláda v roku 2022 s účinnosťou od mája 2023. Znamená to, že majetok sporiteľov sa do 50 roku veku investuje prioritne do akciových a indexových fondov, ktoré sú síce rizikovejšie, ale tiež vykazujú omnoho vyššie zisky.

V rámci predvolenej investičnej stratégie sa potom od 50 roku veku sporiteľa postupne časť investovaného majetku presúva do dlhopisového garantovaného fondu. Ročne má ísť o 4 percentá majetku sporiteľa. Čím bližšie k dôchodku sa tak bude rizikovosť znehodnotenia jeho nasporeného majetku takto výrazne znižovať. Ako sa má majetok sporiteľov medzi fondmi presúvať v rámci predvolenej investičnej stratégie si môžete pozrieť v grafe nižšie.

„To môže druhý pilier posilniť. Čím viac majetku sporiteľov bude alokovaných v indexových fondoch, tým rýchlejšie bude druhý pilier skrz zhodnotenie úspor rásť,“ vysvetľuje Matej Varga. 

„Zníženie odvodov si, samozrejme, môže sporiteľ kompenzovať aj dobrovoľnými príspevkami do druhého piliera, je to forma navýšenia príspevkov. Druhý pilier predstavuje stále pomerne lacnú a tým výhodnú formu sporenia na dôchodok v porovnaní s inými možnosťami, má zmysel ju využívať napriek zmenám,“ uzatvára odborník.

Peniaze vláda potrebuje na rodičovský dôchodok

Zníženie odvodov do druhého piliera bolo jedným z prvých rozhodnutí novej vlády Roberta Fica. Kabinet sa rozhodol získať týmto opatrením prostriedky na ďalšie vyplácanie rodičovských dôchodkov popri zavedení plnohodnotných trinástych dôchodkov.

Sociálna poisťovňa však upozorňuje, že zníženie odvodov by v budúcnosti mal vykompenzovať vyšší dôchodok z prvého piliera. Viac si o tejto téme môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku.

Viac o téme: dôchodkové fondy , dôchodkové správcovské spoločnosti DSS , dôchodky , dôchodok , druhý pilier , indexové fondy , investovanie , Kooperativa DSS , Matej Varga , predvolená investičná stratégia PIS , Robert Fico , rodičovský dôchodok , sporitelia

Súvisiace články

Aktuálne správy