Debata o zavedení eura v Česku sa naplno rozbehla: Kritéria by mohla krajina vraj plniť už tento rok!

, ČTK/Red

Diskusie o zavedení spoločnej európskej meny u našich západných susedov sa s príchodom nového roka naplno rozbehli. Krajina by pritom už v tomto roku mohla začať plniť základné kritéria pre prijatie eura. Zatiaľ však chýba základný predpoklad pre tento krok, a to politická zhoda.

Česká republika tento rok pravdepodobne po dlhom čase splní prvé tri tzv. maastrichtské kritériá pre zavedenie eura. V nedeľňajšej diskusnej relácii Českej televízie to povedal minister práce a sociálnych vecí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Rozhodnutiu o prípadnom prijatí európskej meny však podľa neho musí predchádzať dlhá odborná diskusia, pričom v súčasnosti nie je na otázke vstupu do eurozóny vo vládnej koalícii zhoda. Pripustil však, že by koalícia v tomto roku mohla rokovať o zriadení vládneho koordinátora pre prijatie eura.

Plnenie kritérií by nemalo byť problémom

Pre vstup do eurozóny musí krajina splniť štyri takzvané maastrichtské kritériá. Miera inflácie nesmie prekročiť o viac ako 1,5 percentuálneho bodu priemernú infláciu troch krajín eurozóny s najnižším rastom cien, úroková miera nesmie byť o viac ako dva percentuálne body nad priemerom troch krajín eurozóny s najnižšou infláciou. Ďalšie kritérium stanovuje maximálnu mieru rozpočtového deficitu na tri percentá hrubého domáceho produktu (HDP) a maximálnu mieru zadlženia na 60 percent HDP. Posledné si vyžaduje dvojročné členstvo v európskom mechanizme výmenných kurzov ERM II.

Zavedie podľa vás Česká republika euro v najbližších rokoch?

Podľa Jurečku Česko prvé tri základné kritériá tento rok pravdepodobne splní a následne by mohlo vstúpiť do mechanizmu ERM II. Minister priznal, že štyri strany vládnej koalície presadzujú vstup do eurozóny, jediná ODS zatiaľ nie. Jurečka zdôraznil, že rozhodnutiu o zavedení európskej meny musí predchádzať racionálna a vecná diskusia. V súčasnosti však tieto debaty podľa neho brzdí vysoká nedôvera verejnosti v euro.

Euro sa už v ekonomike udomácňuje

Minister si však myslí, že domáca ekonomika k euru postupne smeruje. Upozornil, že zhruba 60 percent úverov českých firiem už je vedených v eurách a české podniky čoraz častejšie obchodujú v európskej mene, a to aj medzi sebou.

Podľa viceprezidenta Zväzu priemyslu a dopravy a člena predstavenstva Škoda Auto Martina Jahna Česko mohlo vstúpiť do eurozóny už skôr, a štát by preto mal začať kroky pre zavedenie eura čo najrýchlejšie. Podľa Jahna by to malo byť pre domácu ekonomiku, ktorá je veľmi previazaná s ostatnými únijnými krajinami, výhodné. Zároveň spochybnil vplyv Českej národnej banky na vývoj domácej ekonomiky.

Proti prijatiu eura je naopak predseda Českomoravskej konfederácie odborových zväzov Josef Středula. Podľa neho ide v súčasnosti o zbytočné diskusie. „Euro je posledná vec, čo by sme teraz mali riešiť,“ povedal. Prijatie európskej meny by podľa neho znamenalo pre Česko náklady v hodnote stoviek miliárd korún.

Potrebu politickej zhody v otázke zavedenia eura v Českej republike cez víkend zdôraznila aj viceguvernérka Českej národnej banky (ČNB) Eva Zamrazilová. Tá si myslí, že rozhodnutiu o prijatí eura musí predchádzať širšia politická zhoda. Bola by chyba, keby jedna vláda pristúpenie k euru, ktoré potrvá roky, presadila a ďalšia vláda by tento proces zastavila. Zamrazilová to v nedeľu povedala v relácii Partie Terézie Tománkovej na CNN Prima News.

„Ten proces by sa asi nestihol v jednom období vôbec a myslím, že by bolo zlé ako ekonomicky, tak politicky, keby jednoducho zase na silu niekedy niektorá vláda vstup začala a potom ho po niekoľkých rokoch ďalšia vláda zastavila,“ uviedla.

Verejné financie sú pre vládu prioritou

Česká vláda sa podľa premiéra Petra Fialu sústredí na ozdravenie verejných financií, čo minulý týždeň označil za predpoklad pre to, aby sa diskusia o eure v Česku vôbec mohla reálne viesť.

Debata o zavedení eura zosilnela po novoročnom prejave prezidenta Petra Pavla, podľa ktorého je spoločná európska mena logickou budúcnosťou. Vyzval na to, aby Česko začalo robiť konkrétne kroky k zavedeniu eura.

Česko sa k prijatiu spoločnej meny zaviazalo v zmluve o vstupe do EÚ v roku 2004. Z desiatich štátov, ktoré vtedy do EÚ vstúpili, euro doteraz neprijali len Česko, Poľsko a Maďarsko.

Viac o téme: Česká národná banka ČNB , Česká republika , euro , eurozóna , Eva Zamrazilová , maastrichtské kritériá , Marian Jurečka , Petr Pavel

Súvisiace články

Aktuálne správy