Chránite sa pred nečakanými udalosťami? Prečo zvážiť rizikové životné poistenie

Zdravotné riziká sú neoddeliteľnou súčasťou života. Stačí sa pozrieť na štatistiky, ktoré sú alarmujúce:  z celkového počtu mozgových príhod pripadá pätina na ľudí mladších ako 40 rokov, za posledné 4 roky pribudlo skoro dvojnásobok ľudí sledovaných kvôli kardiovaskulárnym ochoreniam, z onkologických pacientov je až polovica v produktívnom veku… Niektorým nástrahám života sa nedá predísť. No môžete zabezpečiť, aby ste proti potenciálnym rizikám finančne zaistili seba a svoju rodinu.

Nad životným poistením nepremýšľajte, ale konajte!

Začali ste nad rizikovým životným poistením premýšľať práve v tomto momente? Váš prístup schvaľujeme, ale zároveň upozorňujeme na to, aby ste nad uzatvorením zmluvy dlho neváhali. Splátky životného poistenia sa zvyšujú každým dňom, ktorý premárnite váhaním.

Kedy je životné poistenie lacnejšie?

Pri uzatváraní rizikového životného poistenia berie poisťovňa do úvahy technický vek t.j. vek, ktorý dosiahnete v danom roku. Oplatí sa preto uzatvoriť poistenie ešte pred koncom roka. Poisťovne rátajú s tým, že vyšší vek so sebou nesie viac rizík:

  • riziká spojené so zhoršujúcim sa zdravotným stavom.
  • nezdravý životný štýl + vyšší vek = zvýšený predpoklad pre kardiovaskulárne a onkologické ochorenia
  • dospelí ľudia fajčia, trpia nadváhou

 Nečakajte na dobu, kedy sa vám niečo prihodí, pretože nie je možné sa chrániť voči ochoreniam, na ktoré už trpíte. Na riziká myslite v predstihu a uzatvorte rizikové životné poistenie ešte v mladom veku,“ radí Slavomír Molnár, špecialista na životné poistenie v PROSIGHT Slovensko.

„Životné poistenie môžete uzavrieť aj pre vaše deti a celú rodinu. Do zmluvy je možné zahrnúť viac osôb a niektoré poisťovne poskytujú na tento typ zmlúv aj zľavy,“ dopĺňa odborník.

Ako nastaviť rizikové životné poistenie?

Pred uzatvorením zmluvy sa sústreďte na tieto základné kroky:

  • preverte všetky podmienky poisťovní
  • vyberte riziká, ktoré bude poistka pokrývať
  • premyslite si, aká čiastka je pre vašu rodinu potrebná na pokrytie mesačných životných nákladov
  • nastavte výšku poistných súm
  • stanovte si svoje priority pre jednotlivé rizikové situácie

Správny výber pripoistení = zaistená budúcnosť

Rizikové životné ponúka na výber niekoľko desiatok pripoistení, avšak optimálne je orientovať sa na kľúčové riziká. Medzi ne patria poistenie smrti, invalidity, civilizačných chorôb a trvalé následky úrazu.

Prečo si veľké životné riziká poistiť?

  • Poistenie pre prípad úmrtia. V prípade vašej smrti dostanú pozostalí uvedení v zmluve jednorazové poistné plnenie. Tu sa musíme pozastaviť, pretože výhodou životného poistenia je to, že peniaze budú vyplatené behom pár dní. Pri sporiacich produktoch čaká rodina na dedičské konanie. Poistenie smrti je možné nahradiť tzv. hypopoistením, ktoré kryje nielen riziko smrti ale aj invalidity.
  • Poistenie pre prípad invalidity je najdôležitejším zo všetkých rizík. Na výber je poistenie akejkoľvek invalidity od zníženia pracovnej schopnosti aspoň o 41% alebo len plnej invalidity s mierou zníženia pracovnej schopnosti od 71%. Plnenie poisťovňa vypláca bez ohľadu na príčinu invalidity, ktorou môže byť choroba alebo úraz.
  • Poistenie civilizačných chorôb vám poskytne okamžitú finančnú injekciu v prípade diagnostikovania nejakej zákernej civilizačnej choroby, ktorej liečba sa mesačne môže vyšplhať na niekoľko tisíc eur.
  • Poistenie trvalých následkov úrazu slúži ako kompenzácia na zníženú kvalitu života po úraze, ktorý zanechá trvalý následok.
  • Poistenie práceneschopnosti. Toto pripoistenie sa oplatí nielen živnostníkom. Ak ochoriete, z poistenia dostanete denné poistné plnenie, ktorého výšku ste si v zmluve určili. Na podobnom princípe je postavené pripoistenie dlhodobého liečenia úrazu alebo pripoistenie dennej dávky za hospitalizáciu.

„Nastavenie zmluvy tak, aby vás naozaj chránila je kľúčové. Preto vyberajte typy pripoistení a výšky poistného plnenia naozaj s rozvahou,“ odporúča Slavomír Molnár.

Detaily, ktoré pri uzatváraní poistenia overte

Pri uzatváraní rizikového životného poistenia je okrem pripoistení dôležité dbať i na iné detaily. Ide o už spomínanú výšku poistnej sumy. Zamyslite sa nad tým, aká suma vám bude v prípade poistnej udalosti stačiť na pokrytie nákladov. Vyberte si takú výšku poistnej sumy, aby nebola prehnane malá, no tiež zbytočne vysoká.

Pri vypĺňaní zdravotného dotazníka sa neoplatí klamať. Poisťovne pred vyplatením krytia overujú všetky skutočnosti a aj malá lož môže viesť k nevyplateniu poistného plnenia. Posledné, čo je dôležité preveriť, sú výluky a čakacie doby. Výluky sa môžu vzťahovať napríklad na situáciu, kedy sa stal úraz pod vplyvom alkoholu. V tomto prípade vám poistné krytie nebude vyplatené. Čakacie doby znamenajú to, že až po uplynutí časového horizontu uvedeného v zmluve ste krytí na dané riziko.

[reklamný článok]

Viac o téme: poistenie , PR článok , PROSIGHT Slovensko , životné poistenie

Súvisiace články

Aktuálne správy