Čas sa kráti: Stretnutie Bidena s lídrami amerického kongresu dohodu na navýšení dlhového stropu neprinieslo

, ČTK/red

Stretnutie amerického prezidenta Joea Bidena s kongresovými lídrami neprinieslo prelom v rokovaniach o zvýšení dlhového stropu. Bez neho sa vláda môže už v júni dostať do problémov pre nedostatok peňazí na pokrytie svojich výdavkov. Účastníci však po stretnutí ubezpečovali, že Spojené štáty sa do bezprecedentného stavu platobnej neschopnosti nedostanú. Aký kompromis medzi demokratmi a republikánmi by v pomerne krátkom čase mohol tento scenár odvrátiť, však nie je jasné.

Biden si kvôli hroziacej kríze pozval do Bieleho domu takzvanú veľkú kongresovú štvorku: republikánskeho predsedu Snemovne reprezentantov Kevina McCarthyho, šéfa demokratov v tejto komore Hakeema Jeffriesa a za Senát šéfa demokratickej väčšiny Chucka Schumera a lídra republikánskej menšiny Mitcha McConnella. Stretnutie na túto tému a na takto vysokej úrovni sa konalo prvýkrát po troch mesiacoch, americkí komentátori od nej ale rozriešenie sporu nečakali.

Toto očakávanie sa síce naplnilo, po stretnutí však zazneli isté pozitívne vyjadrenia. „Urobili sme pokrok tým, že sme sa vôbec boli schopní stretnúť,“ povedal republikán McCarthy. Demokrat Biden zase označil rokovania za produktívne a podobne ako McConnell vyhlásil, že USA platobná neschopnosť nečaká. Takýto scenár krajina nikdy nezažila a podľa agentúry AP by silno zasiahol nielen americkú ekonomiku.

Republikáni žiadajú škrty, Biden podmienky odmieta

Podľa amerického ministerstva financií by mohli vláde dôjsť peniaze už 1. júna, ak Kongres nezvýši právny limit pre zadlženie štátu. Republikáni podmieňujú svoj súhlas s navýšením dlhového stropu rozsiahlymi úspornými opatreniami, akokoľvek požadované škrty príliš nešpecifikovali, uviedol denník The New York Times. Prezident Biden trvá na tom, že by k posunu limitu malo dôjsť bez akýchkoľvek podmienok, ako sa stalo trikrát za úradovania jeho republikánskeho predchodcu Donalda Trumpa.

Americký prezident Joe Biden po stretnutí s lídrami kongresu. Foto: SITA/AP

Dlhový strop bol od svojho zavedenia v minulom storočí zvýšený či inak upravený v desiatkach prípadov, v posledných rokoch je však otázka predĺženia financovania federálnych úradov opakovane predmetom politických bitiek. Biden takýto spor zažil aj v roku 2011 ako viceprezident v administratíve Baracka Obamu, ktorá vtedy pristúpila na niektoré požiadavky republikánov v snahe odvrátiť platobnú neschopnosť. Podľa AP Biden povedal poradcom, že to je skúsenosť, ktorú nehodlá opakovať.

Strop amerického dlhu je aktuálne na hodnote 31,4 bilióna dolárov. Republikánska väčšina v Snemovni reprezentantov minulý mesiac schválila návrh, ktorý by ho posunul o 1,5 bilióna dolárov. Zároveň však zahŕňa obmedzenie výdavkov v oblasti sociálnej podpory a ochrany klímy, čo by zasiahlo mnohé priority Bidenovej domácej politiky.

McCarthyho úvodná ponuka

Návrh americké médiá chápu ako McCarthyho úvodnú ponuku vo vyjednávaní s Bielym domom. Ďalšia schôdzka prezidenta s kongresovými lídrami je na programe v piatok. Biden trvá na tom, že nebude republikánov odmeňovať ústupkami, zatiaľ čo držia americkú ekonomiku ako "rukojemníka". Avizoval však možnosť "oddelenej diskusie" o federálnom rozpočte.

Jeho vyjadrenie nadväzuje na špekulácie o tom, že cestou z patovej situácie by mohla byť samostatná dohoda medzi Bidenom a McCarthym o vládnych výdavkoch, ktorú by potom obe strany prezentovali podľa svojich potrieb. Kongres a Biely dom sú však pod značným časovým tlakom, keďže tri týždne zostávajúce do potenciálneho začiatku krízy nie sú v kontexte legislatívneho procesu dlhý čas. Ďalším zásadným faktorom je potom situácia v Snemovni reprezentantov, kde sa bude McCarthymu s tesnou republikánskou väčšinou akýkoľvek kompromis ťažko presadzovať.

Viac o téme: americký kongres , dlhový strop , Joe Biden , Kevin McCarthy , makroekonomika , Republikánska strana , rozpočet , sociálne dávky , Spojené štáty americké USA , štátny rozpočet

Súvisiace články

Aktuálne správy