Ruský Gazprom vypravil prvú zásielku skvapalneného zemného plynu zo zariadenia Portovaja do Španielska

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom vypravila prvú zásielku skvapalneného zemného plynu (LNG) z nakládkového miesta Portovaja na pobrežie Baltského mora do Španielska. S odvolaním sa na záznamy spoločnosti LSEG o tom v pondelok informovala agentúra Reuters. Na rozdiel od niektorých iných energetických surovín pôvodom z Ruska, ako je napríklad ropa, sa na LNG nevzťahujú západné sankcie.

Tanker Cool Rover naložil LNG z plávajúcej jednotky na skladovanie a spätné splynovanie (FSRU) Maršal Vasilevskij. Údaje o pohybe lodí ukázali, že tanker už náklad skvapalneného plynu vyložil v juhošpanielskom prístave Huelva v termináli na LNG spoločnosti Enagás.

Kontrolu nad Gazpromom má Kremeľ. Firma prakticky stratila prístup na európsky trh s plynom dodávaným sieťou potrubia, ktorý bol predtým pre Moskvu jedným z hlavných zdrojov devízových príjmov. Západ obchod s Ruskom výrazne obmedzil v odvete za to, že Rusko vojensky napadlo Ukrajinu. Európska únia dovoz ruského plynu síce nezakázala, snaží sa však zbaviť závislosti na dodávkach energetických surovín z Ruska. Pokles dodávok ruského plynu EÚ kompenzuje okrem iného dovozom LNG.

Agentúra Reuters na základe informácií Gazpromu a vlastných výpočtov uvádza, že Rusko v roku 2022 do Európy dodalo rôznymi cestami potrubím celkovo asi 63,8 miliardy metrov kubických plynu. Vlani sa objem dodaného plynu znížil o 55,6 percenta na 28,3 miliardy metrov kubických.

Zariadenie na LNG v mieste Portovaja má kapacitu 1,5 milióna ton ročne. Sprevádzkované bolo v septembri 2022, teda v čase, keď už Rusko čelilo západným sankciám. Väčšina LNG zo zariadenia Portovaja sa posiela do Turecka alebo do Grécka. Zatiaľ tri zásielky odišli do Číny.

Viac o téme: Gazprom , Rusko , sankcie , skvapalnený zemný plyn LNG , Španielsko

Súvisiace články

Aktuálne správy