Rusko očakáva do roku 2025 stabilnú ťažbu ropy: Plánuje si vytvoriť zásoby pre odolnejšie dodávky

Ruská ťažba ropy by podľa predpovede mala zostať stabilná až do roku 2025. Moskva si tiež plánuje vytvoriť zásoby, aby boli jej dodávky odolnejšie. Uviedol to dnes námestník ministra energetiky Pavol Sorokin.

Rusko sa rozhodlo znížiť do konca tohto roka ťažbu ropy o 500 000 barelov denne, aby podporilo cenu. Tá je dôležitým zdrojom príjmov rozpočtu.

Ruská ťažba ropy sa ukázala byť odolná voči západným sankciám a nevyplnili sa prognózy jej prudkého poklesu. Minulý mesiac JP Morgan uviedla, že Rusko bude schopné udržať svoju ťažbu na úrovni z obdobia pred konfliktom na Ukrajine vďaka stabilnému dopytu z Číny a Indie. Môže však mať problémy s presmerovaním vývozu niektorých svojich ropných produktov, ktoré doteraz exportovalo do Európy. Rusku sa zatiaľ podarilo presmerovať vývoz ropy z Európy do Indie, Číny a Turecka.

Zásoby by zvýšili flexibilitu dodávok

K plánu vytvorenia zásob Sorokin uviedol, že ide o rôzne projekty. Dodal, že zásoby by zvýšili flexibilitu dodávok s ohľadom na súčasnú situáciu na svetových trhoch, vysokú nestabilitu dopytu a ceny ropy.

Rusko v súčasnosti nedisponuje rozsiahlymi zásobníkmi na ropu, ktoré by mu poskytli vyššiu flexibilitu pri ťažbe a vývoze. Vlani jeden z ruských predstaviteľov uviedol, že výstavba zariadenia na skladovanie s objemom najmenej 100 miliónov ton, teda viac ako 700 miliónov barelov, môže trvať štyri roky, napísala agentúra Reuters.

Viac o téme: dopyt , Rusko , sankcie , ťažba ropy , vývoz , zásoby

Súvisiace články

Aktuálne správy