Ceny ropy vystúpili na štvortýždňové maximá: Neskôr však klesli

Ceny ropy sa dnes vyšplhali až na štvortýždňové maximá, neskôr však klesli. Severomorská ropa Brent okolo 17: 15 SELČ vykazovala pokles o zhruba 0,3 percenta a pohybovala sa mierne pod 84 USD za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) strácala zhruba 0,2 percenta a nachádzala sa blízko 79,7 USD za barel.

Počas dňa cena ropy Brent prekročila 85 dolárov za barel, dostala sa tak na najvyššiu úroveň od začiatku mája. K rastu cien ropy v poslednom období prispievajú nádeje na silný dopyt po pohonných hmotách v Spojených štátoch počas letnej motoristickej sezóny.

Investori teraz čakajú na nedeľňajšie zasadnutie skupiny OPEC+, ktorú tvoria Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci na čele s Ruskom. Očakáva sa, že OPEC+ bude pokračovať v obmedzovaní dodávok ropy na trh, prostredníctvom ktorého sa snaží podporovať ceny suroviny a brániť previsu ponuky nad dopytom.

Foto: pixabay.com/David Mark

Ceny ropy však naďalej podkopávajú obavy, že úrokové sadzby v Spojených štátoch zostanú ešte dlhší čas na vysokej úrovni. Vysoké náklady na pôžičky zvyčajne brzdia hospodársky rast, a tým aj dopyt po pohonných hmotách. USA sú najväčším spotrebiteľom ropy na svete.

Viac o téme: Brent , ceny ropy , nárast , pokles , ropa

Súvisiace články

Aktuálne správy