Ropa výrazne zdražuje kvôli útokom na ruské rafinérie a známkam silného dopytu

Ceny ropy sa dnes výrazne zvyšujú. Za ich rastom stoja obavy z potenciálnych výpadkov v dodávkach kvôli ukrajinským útokom na ruské rafinérie, známky silného dopytu po palivách i nádeje, že americká centrálna banka (Fed) v skorej dobe začne znižovanie úrokových sadzieb. Severomorská ropa Brent krátko po 16.00 h SEČ vykazovala narast o takmer dve percentá a nachádzala sa v blízkosti 83,5 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) si v rovnakom čase pripisovala zhruba 2,1 percenta a pohybovala sa mierne nad 79 dolármi za barel.

Americký vládny Úrad pre energetické informácie (EIA) dnes oznámil, že zásoby ropy v Spojených štátoch sa minulý týždeň znížili o 1,5 milióna barelov na 447 miliónov barelov. Analytici pritom v ankete agentúry Reuters predpovedali nárast zásob, a to o 1,3 milióna barelov. Zásoby benzínu v USA sa znížili o 5,7 milióna barelov na 234,1 milióna barelov, zatiaľ čo analytici čakali pokles o necelé dva milióny barelov.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) tento týždeň vo svojej pravidelnej mesačnej správe o situácii na trhu s ropou predpovedala, že celosvetový dopyt po rope sa v tomto roku zvýši o 2,25 milióna barelov denne a na budúci rok o 1,85 milióna barelov denne. Jej prognózy pre dopyt tak zostali rovnaké ako vo februári. Vo štvrtok zverejní aktualizované prognózy vývoja trhu s ropou Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA).

Ukrajinská tajná služba SBU v noci na dnes podľa agentúry Unian zaútočila na tri ruské ropné rafinérie. Ide o zariadenie v Rjazani, ktorého zásah predtým potvrdili ruské úrady, v Kiriši v Leningradskej oblasti a v Kstove v Novgorodskej oblasti, uviedli zdroje agentúry Unian.

ropa, cena ropy, Brent, WTI, ropné vrty
Ilustračné foto. Foto: pixabay.com/RetinaCreative

K rastu cien ropy prispieva aj pretrvávajúce napätie na Blízkom východe. Investori sa naďalej obávajú, že vojna Izraela s palestínskym hnutím Hamas by mohla prerásť do širšieho konfliktu na Blízkom východe a narušiť dodávky ropy z tohto regiónu. Jemenskí povstalci Húsíovci pokračujú v útokoch na plavidlá v Červenom mori, ktoré odôvodňujú snahou podporiť hnutie Hamas.

Viac o téme: ceny , ceny ropy , dopyt , ropa , zdražovanie

Súvisiace články

Aktuálne správy