Podvodníci v Česku začali zneužívať záujem o fotovoltiku, sľubujú nereálnu návratnosť

Podvodní obchodníci, takzvaní energošmejdi, začali v susednom Česku zneužívať prudký nárast záujmu o obnoviteľné zdroje energie. Niektorí dodávatelia lákajú zákazníkov na nereálnu návratnosť solárnych elektrární. Tá môže byť v niektorých prípadoch až štyrikrát dlhšia, než sľubujú. Upozornila na to poradenská spoločnosť EGÚ Brno. Dopyt po fotovoltických elektrárňach alebo tepelných čerpadlách bol vlani rekordný, počet inštalácií stúpol niekoľkonásobne.

Podľa poradenskej firmy sa reálna návratnosť najčastejšie navrhovanej fotovoltiky s batériovým úložiskom pre bežný rodinný dom pri využití dotácie pohybuje okolo 11 rokov, bez dotácie potom možno až o desať rokov dlhšie. Niektorí dodávatelia však podľa spoločnosti poskytujú klientom zavádzajúce informácie o oveľa nižšej návratnosti.

„Takéto kalkulácie vznikajú najmä započítaním vlaňajších extrémne vysokých cien elektriny do celej doby prevádzky elektrárne. Cena silovej elektriny však odvtedy klesla o viac ako 80 percent, pokles bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch a čoskoro sa to bude výrazne podpisovať na znižovaní účtov u koncových odberateľov,“ povedal riaditeľ stratégie EGÚ Brno Michal Macenauer. Niektorí dodávatelia podľa neho uvádzajú čas pre návratnosť investície do fotovoltiky pre domácnosti aj na úrovni troch rokov. „Návratnosť solárnych elektrární v ráde nižších jednotiek rokov však nebola reálna nikdy,“ zdôraznil.

Niektorí obchodníci podľa neho do kalkulácií o návratnosti nezapočítavajú ani náklady na servis, potrebnú priebežnú výmenu komponentov alebo náklady na úpravu odberného miesta, čo ďalej predlžuje konečnú návratnosť investície do zariadenia.

„U niektorých dodávateľov možno aktuálne nájsť informácie o návratnosti fotovoltiky pre domácnosti na úrovni troch rokov. Návratnosť solárnych elektrární v ráde nižších jednotiek rokov však nebola reálna nikdy,“ upozornil Macenauer.

Neférové praktiky sa podľa EGÚ Brno objavujú predovšetkým u nových a menších dodávateľov, ktorí sa na trhu objavili spoločne s narastajúcim dopytom po solárnych elektrárňach. „Domácnosti a firmy by sa preto nemali nechať zlákať podozrivo vyzerajúcimi ponukami montážnych firiem bez dohľadateľnej histórie, ale vyberať skôr medzi renomovanými dodávateľmi. Zároveň by nemali investovať len z dôvodu očakávania rýchlej návratnosti,“ dodal Macenauer.

Výrazne rýchlejšiu návratnosť ako domáce fotovoltiky majú firemné inštalácie

Tá sa podľa výpočtov poradenskej spoločnosti pohybuje väčšinou medzi štyrmi až šiestimi rokmi. Zároveň však firma pripúšťa výnimky v oboch smeroch.

Úrady aj energetické firmy upozornili v predchádzajúcich týždňoch aj na ďalšie nekalé praktiky takzvaných energošmejdov. Jednou z nich je napríklad zneužívanie vládou daných limitov ceny elektriny a plynu, ktoré používajú ako zámienku na podpis často nevýhodných zmlúv. Klientom pritom vyhrážajú napríklad odpojením od odberu. Iní obchodníci zase vyhrážajú spotrebiteľom odpojením od odberu kvôli neuhradeniu jedinej zálohy.

Viac o téme: elektrina , fotovoltika , podvodníci , solárna energia , výroba elektriny

Súvisiace články

Aktuálne správy