Ministerka Saková podľa SaS nečinnosťou predraží cenu tepla od štátnych teplární: Tá však tvrdenia odmieta

Štátne teplárne združené pod spoločnosťou MH Teplárenský holding (MHTH) nedostali ani po mesiaci od podania žiadosti na ministerstvo hospodárstva povolenie na nákup emisných povoleniek. Tie medzičasom výrazne zdraželi, a tak MHTH bude musieť zaplatiť o približne sedem miliónov eur viac, čo sa neskôr premietne do cien tepla. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval poslanec a bývalý minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

 „Teplárenský holding už pred vyše mesiacom požiadal o súhlas s nákupom. Žiadali vtedy, keď ceny dosiahli trojročné minimum a vedeli zo svojich skúseností, že už to bude rásť, no tak požiadali o súhlas s nákupom ministerku Sakovú, ale tá doteraz nemala na to čas,“ povedal Sulík. Dodal, že je nepravdepodobné, že by cena povoleniek v najbližšom čase opäť začala klesať.

Richard Sulík
Richard Sulík (SaS). foto: TASR/Jaroslav Novák

Poslanec Karol Galek (SaS) priblížil, že cena emisných povoleniek tvorí asi 15 % z ceny tepla. Najnižšia cena povoleniek bola na trhu približne pred mesiacom, keď 23. februára klesla na 52 eur za tonu a odvtedy vzrástla až na aktuálnych 65 eur. Poslanci vyzvali ministerku, aby neodkladne povolenie pre MHTH na nákup povoleniek podpísala, pretože hrozí ďalšie zvyšovanie ich ceny.

Saková odmietla tvrdenia Sulíka o strate štátu 7 mil. eur z emisných povoleniek

Štátne teplárne majú nakúpené emisné povolenky na rok 2024 a podľa odborníkov by sa ich cena mohla znížiť. Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) takto na utorkovej tlačovej konferencii odmietla tvrdenia svojho predchodcu a súčasného poslanca Národnej rady SR Richarda Sulíka (SaS), podľa ktorého nepovolením nákupu emisných povoleniek pre MH Teplárenský holding (MHTH) pripravila štát o sedem miliónov eur. Ich ceny sa totiž od februára postupne zvyšujú.

Denisa Saková, fotovoltické panely, fotovoltika, Japonsko, memorandum, výroba elektriny
Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková. Foto:TASR/Jaroslav Novák

„Z prognóz je zrejmé, že v budúcnosti je možné s pravdepodobnosťou blízkou istote očakávať pokles cien emisných povoleniek,“ povedala Saková s tým, že žiadosť na nákup emisných povoleniek od MHTH sa týkala roku 2025. Dodala, že vedenie štátneho holdingu ju požiadalo o povolenie nákupu v priemernej cene 80 eur za tonu oxidu uhličitého (CO2). Aktuálna cena v deň odoslania listu bola pritom 55 eur a od začiatku roka do konca marca bola priemerná cena 60 eur/tona vypusteného CO2.

Ministerka spochybnila kompetentnosť vedenia MHTH. Vyčíta mu okrem iného napríklad odmietnutie nákupu viacerých mestských teplární, ktoré sa neskôr dostali do rúk zahraničného investora, ale aj podľa nej predražený tender na nákup dvoch turbín pre tepláreň v Žiline či kontroverzný nákup plynu pre teplárne. Saková oznámila, že po týchto skúsenostiach sa rozhodla vedenie MHTH vymeniť. Aktivity SaS ministerka označila za snahu ovplyvniť druhé kolo prezidentských volieb.

Viac o téme: cena tepla , Denisa Saková , Ministerstvo hospodárstva SR , Richard Sulík , SaS , štátne teplárne , teplo

Súvisiace články

Aktuálne správy