V Krkonošiach skončil projekt Sprístupnenie Snežky za 17,8 milióna českých korún

Správa Krkonošského národného parku (KRNAP) dokončila v septembri projekt nazvaný Sprístupnenie Snežky za 17,8 milióna korún bez DPH. Stavebná časť projektu začala v máji 2022 zemnými prácami, ktoré predchádzali výstavbe nerezových zábran. Projekt zahŕňal tiež opravy chodníkov, dvoch vyhliadok či inštaláciu lavičiek. ČTK to povedal hovorca Správy KRNAP Radek Drahný. Práce na projekte boli pre klimatické podmienky na zimu prerušené. Investorom projektu bola Správa KRNAP.

„Cieľom projektu je sprístupniť Snežku tak, aby boli minimalizované riziká spojené s extrémnou návštevnosťou najvyššej českej hory,“ povedal Drahný.

Nové nerezové zábrany okolo návštevníckeho priestoru na Snežke, ktoré stavbári vybudovali vlani, podľa neho prispeli k väčšej ochrane prírody. Oplotenie na českej strane Snežky oddeľuje návštevnícky priestor od miest, kam sa nesmie. „Jednoducho povedané, kde sú inštalované zábrany, a to vrátane tých sezónnych, ktoré sa na zimu odstraňujú, priestupok v podobe vstupu mimo značenú cestu v pokojnom území na alpské trávniky prakticky vymizol,“ povedal Drahný.

Nerezové zábrany tvoria stĺpiky zapustené do zeme, medzi ktorými sú natiahnuté nerezové reťaze. Pracovníci národného parku navyše na vrchole najvyššej českej hory vždy pred hlavnou turistickou sezónou inštalujú dočasné, meter vysoké siete. Podľa Drahného ich Správa KRNAP začne odstraňovať zrejme začiatkom novembra.

Súčasťou projektu na Snežke bola tiež inštalácia desiatich lavičiek pevne ukotvených do zeme a dvoch veľkých platov na ležanie. Ďalej tam je 40 mobilných lavičiek, uviedli predstavitelia KRNAP.

Oprava chodníka bola pokračovaním rekonštrukcie jednej z hlavných prístupových trás

Oprava chodníka na Snežke bola pokračovaním rekonštrukcie jednej z hlavných prístupových trás na vrchol najvyššej českej hory od Ružovej hory. Opravený chodník vedie od hornej stanice lanovky na vrchol Snežky. Pred rekonštrukciou museli stavbári odstrániť pôvodný chodník. Materiál dopravil vlani v septembri na Snežku vrtuľník. Taktiež nepotrebný materiál z chodníka bol prepravený zo Snežky letecky. Vrtuľník prepravil tento rok z neďalekej Ľvího bane, kde bolo zriadené prekladisko, na Snežku tiež materiál na stavbu lavičiek. Podľa Správy KRNAP pribudlo na prístupových cestách aj osem informačných tabúľ.

Snežka trpí enormným náporom turistov, patrí k najnavštevovanejším miestam v Krkonošiach. Denná návštevnosť 1603 metrov vysokej Snežky je podľa Správy KRNAP v letnej sezóne za priaznivého počasia až 10 000 peších turistov z oboch strán česko-poľskej hranice, pričom v tomto počte nie sú zahrnutí cestujúci kabínovou lanovkou Pec pod Snežkou-Snežka s dennou kapacitou až 2400 ľudí. Predstavitelia lanovky ale opakovane uvádzajú, že dráha z Pece na Snežku nepredstavuje v tomto ohľade zásadný problém. Potvrdzujú to aj zástupcovia Správy KRNAP. Podľa nich je viac návštevníkov Snežky z poľskej strany hranice. Na poľský vrch Kopa neďaleko Snežky z poľského strediska Karpacz totiž vedie lanovka s hodinovou prepravnou kapacitou až 900 ľudí.

Rastie tam rad vzácnych druhov rastlín charakteristických pre severskú tundru a alpské trávniky

Vrchol Snežky patrí k tomu najcennejšiemu, čo príroda v Krkonošiach ponúka. Rastie tam rad vzácnych druhov rastlín charakteristických pre severskú tundru a alpské trávniky. Niektoré z nich nikde inde na svete nie sú. Podľa Správy KRNAP treba prísne chrániť nielen tamojšie rastliny a živočíchy, ale aj geologické javy. Kamene sa pôsobením mrazu, vody a slnka neustále dlhodobo hýbu a pretvarujú povrch Snežky do mrazových pôd, terás a kamenných polygónov.

Viac o téme: Česko Česká republika ČR , cestovný ruch , chodníky , Krkonoše , rekonštrukcia , turisti

Súvisiace články

Aktuálne správy