Lufthansa prevezme 40-percentný podiel v talianskej spoločnosti ITA Airways

Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa sa po mesiacoch rokovaní s talianskou vládou dohodla na prevzatí menšinového podielu v aerolíniách ITA Airways. Oznámili to vo štvrtok obe letecké spoločnosti pri podpise zmluvy v Ríme. Informujú správy DPA a Bloomberg.

Dohoda umožní nemeckej leteckej spoločnosti expandovať na významnom európskom trhu a Rímu zbaviť sa aktíva, ktoré pohltilo miliardy eur štátnej podpory. ITA vznikla v októbri 2020 po reštrukturalizácii neúspešného dopravcu Alitalia, ktorého vláda v Ríme prevzala v marci toho istého roku, keď zlyhali rôzne ponuky na jeho prevzatie.

Lufthansa zaplatí približne 320 miliónov eur

Spoločnosť ITA vlani vykázala stratu približne 486 miliónov eur v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 a rastúcich nákladov na palivo. Lufthansa, najväčšia európska letecká skupina, najprv kúpi podiel vo výške 40 % v ITA, uviedli letecká spoločnosť a talianska vláda v spoločnom vyhlásení bez zverejnenia finančných podrobností transakcie.

Podľa zdroja oboznámeného so situáciou, nemecký prepravca zaplatí približne 320 miliónov eur za 40-percentný podiel v ITA a v neskoršej fáze bude mať možnosť zvýšiť ho na 90 %. Dohoda podlieha preskúmaniu úradov pre hospodársku súťaž na národnej aj európskej úrovni.

Lufthansa chce v troch krokoch úplne prevziať spoločnosť ITA Airways

Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa chce prevziať talianske aerolínie ITA Airways (ITA) postupne v troch krokoch. Oznámil to v piatok generálny riaditeľ skupiny Carsten Spohr. V zmysle podmienok stanovených v zmluve s talianskou vládou Lufthansa najskôr prevezme menšinový podiel 41 % za 325 miliónov eur. Od roku 2025 by mohla získať ďalších 49 % a napokon aj zostávajúcich 10 %, spresnil Spohr. Celkovú kúpnu cenu ani presný časový rámec neuviedol, informuje správa agentúry DPA. 

Cesta k prevzatiu je jasne dohodnutá, na druhej strane Lufthansu nemožno prinútiť k úplnej integrácii, ak by čísla ITA nesedeli, pokračoval šéf nemeckej skupiny. Lufthansa je podľa neho chránená pred ekonomickými a právnymi rizikami spojenými s predchodcom ITA, spoločnosťou Alitalia.

ITA sa do skupiny Lufthansa rýchlo integruje

Spohr vyjadril optimizmus, že ITA sa do skupiny Lufthansa rýchlo integruje a už od roku 2025 bude vykazovať prevádzkový zisk. ITA má veľmi priaznivú nákladovú štruktúru a dokonale zapadne do skupiny, uzavrel. Lufthansa sa na prevzatí menšinového podielu v ITA dohodla vo štvrtok (25. 5.) Umožní jej to expandovať na významnom európskom trhu a vláda v Ríme sa zbaví sa aktíva, ktoré pohltilo miliardy eur štátnej podpory.

 ITA vznikla v októbri 2020 po reštrukturalizácii neúspešného dopravcu Alitalia, ktorého vláda prevzala v marci toho istého roku, keď zlyhali rôzne ponuky na jeho prevzatie. Spoločnosť ITA vlani vykázala stratu približne 486 miliónov eur v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 a rastúcich nákladov na palivo.  Dohoda ešte podlieha preskúmaniu úradov pre hospodársku súťaž na národnej aj európskej úrovni.

Viac o téme: aerolínie, ITA Airways, lietadlá, Lufthansa, Nemecko

Súvisiace články

Aktuálne správy