Europoslanci schválili posilnenie práv kuriérov či vodičov platforiem, ako je Uber

Lepšie pracovné podmienky pre pracovníkov digitálnych platforiem, ako je Uber, v stredu schválili poslanci Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Cieľom smernice je väčšia ochrana a posilnenie postavenia ľudí, ktorí pracujú napríklad ako kuriéri alebo vodiči na objednávku pomocou aplikácií, a všeobecne väčšia transparentnosť zamestnania v nových formách práce.

V prospech smernice, ktorá má zastaviť prax „falošnej“ samostatnej zárobkovej činnosti, hlasovalo 554 poslancov, proti bolo 56 a 24 sa hlasovania zdržalo. V minulosti sa hovorilo o tom, ako stanoviť, kedy už môže byť napríklad kuriér považovaný za zamestnanca. Výsledkom je dohoda, že dané podmienky si stanovia členské štáty vlastnými predpismi, smernica však na to vytvorila rámec.

Novinka okrem iného stanovuje, že pracovníkov týchto platforiem nebude možné prepustiť na základe automatizovaného alebo algoritmického rozhodovacieho procesu. V takýchto prípadoch bude potrebný ľudský dohľad.

Nový predpis tiež platformám zakáže spracovanie údajov o psychickom stave alebo osobnom presvedčení

Nový predpis tiež znamená väčšiu ochranu pre platformových pracovníkov, keďže platformám zakáže spracovanie niektorých osobných údajov, napríklad o psychickom stave alebo osobnom presvedčení.

“Vďaka tejto smernici bude mať až 40 miliónov pracovníkov platforiem v EÚ prístup k spravodlivým pracovným podmienkam. Táto historická dohoda im poskytne dôstojnosť, ochranu a práva,“ uviedla talianska spravodajkyňa Elisabetta Gualminiová zo socialistickej frakcie.

Český europoslanec: Skončí sa vykorisťovanie týchto ľudí pomocou technologických obrov

Podľa českého pirátskeho europoslanca Mikuláša Peksu z frakcie Zelených ide o dlho očakávanú smernicu, ktorá „poskytne istotu miliónom pracovníkov, ktorí doteraz nemali takmer žiadne práva ani sociálne istoty“. „Skončí sa tak vykorisťovanie týchto ľudí pomocou technologických obrov,“ dodal.

Podľa údajov Európskej komisie pre platformy v roku 2021 v EÚ pracovalo najmenej 28 miliónov ľudí a do roku 2025 by sa tento počet mohol priblížiť 43 miliónom. Väčšina z nich pracuje ako samostatne zárobkovo činná osoba. Prevádzkovatelia prepravných či rozvážkových firiem im preto nemusia platiť zdravotné či sociálne poistenie ani zaručiť minimálny príjem.

Viac o téme: digitálne platformy , europoslanci , kuriéri , pracovné podmienky , smernica EÚ , Uber , vodiči

Súvisiace články

Aktuálne správy