Oprava stoviek mostov aj železnica na juhu: Fico avizuje ďalšie veľké PPP projekty, chce do nich zapojiť aj Čínu!

Slovensko ponúkne Číne možnosť zapojiť sa do budovania či rekonštrukcie slovenskej dopravnej infraštruktúry formou projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP), povedal v piatok novinárom slovenský premiér Robert Fico.

Na návštevu Číny pôjde tento rok v júni. Vláda chce tiež urýchliť dokončenie jednej z kľúčových dopravných stavieb pri Žiline na severe krajiny. „Chceme dať čínskym partnerom na stôl niekoľko myšlienok, kde by PPP projekty mohli byť,“ povedal Robert Fico.

Jedným z týchto zvažovaných projektov je obnova 500 mostov na hlavných cestných ťahoch a ďalšie rozšírenie existujúcej jednokoľajnej regionálnej železničnej trate medzi Bratislavou a Komárnom, kde prepravu cestujúcich v rámci záväzku verejnej služby zabezpečuje od vlaňajšieho decembra dopravca Leo Express.

Malo by Slovensko rozvíjať infraštruktúru aj prostredníctvom PPP projektov?

Slovensko skúsenosti s PPP projektmi má. Týmto spôsobom firmy v minulosti postavili spolu zhruba 60 kilometrov úsekov diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 v okolí Bratislavy, ako aj chýbajúce úseky rýchlostnej cesty spájajúcej Trnavu so stredoslovenskou Banskou Bystricou. Štát tieto projekty postupne spláca.

Podľa Fica Slovensko potrebuje dodatočné zdroje na budovanie dopravnej infraštruktúry, pri ktorom využíva tiež peniaze z európskych fondov. Doteraz Slovensko, napriek pôvodným plánom, nedokázalo dokončiť diaľnicu z Bratislavy cez Žilinu do Košíc na východnom Slovensku.

Slovenský minister dopravy Jozef Ráž uviedol, že štát sa zrejme dohodne so staviteľmi na urýchlení dostavby úseku diaľnice pri Žiline vrátane takmer 7,5 kilometra dlhého tunela. Sumu, ktorú by si skoršie dokončenie diela oproti naposledy plánovanému termínu v roku 2025 vyžiadalo, minister nespresnil. Komplikácie pri dostavbe ešte môže spôsobiť odhalený tektonický zlom. Aj v takom prípade chce štát podľa Ráža dosiahnuť, aby bol čo najrýchlejšie sprevádzkovaný aspoň jeden z tubusov diaľničného tunela.

Teraz motoristi pri jazde medzi Žilinou a Martinom využívajú cestu v údolí rieky Váh, ktorú ohrozujú padajúce kamene z okolitého skalného brala a v čase dopravnej špičky sa tam vytvárajú kolóny.

Viac o téme: Čína , doprava , infraštruktúra , Jozef Ráž , motoristi , PPP projekty , Robert Fico , železnice

Súvisiace články

Aktuálne správy