Akciové indexy: Eufória z nových programov FEDu vyprchala, akcie v znovu červených číslach

Pozitívna nálada na trhoch netrvala dlho a aj napriek ohláseniu ďalších podporných krokov zo strany Európskej únie a Číny sa väčšina akcií obchodovala počas dnešného dňa v strate. Pričinili sa o to aj ďalšie fundamenty zo Spojených Štátov, ktoré dopadli za očakávaniami.

Podľa očakávania bol efekt ohlásenia nových programov FEDu na podporu spotreby veľmi krátkodobý, podobne ako pri ďalších monetárnych a fiškálnych stimuloch, ktoré odpútali pozornosť investorov od neutešenej situácie v globálnej ekonomike len na niekoľko obchodných hodín, prípadne dní. FED včera ohlásil spustenie dvoch nových programov na podporu trhu s hypotékami a zvýšenie spotreby, ktoré sú cielené na ozdravenie inštitúcií poskytujúcich hypotéky a spotrebné úvery. Dohromady hodlá FED na tieto programy vyčleniť 800 mld. dolárov.

Balíček vo výške 200 mld. eur ohlásila aj Európska únia, jeho definitívna podoba by mala byť známa v najbližších dňoch. Boj s krízou nevzdáva ani tretia najväčšia svetová ekonomika Čína, ktorá po skončení obchodovania na domácej burze ohlásila najväčšie zníženie úrokových sadzieb za posledných 11 rokov o 108 bázických bodov na 5,58 %. Ale ani tieto nové opatrenia nedokázali obnoviť dôveru investorov v pozitívny vývoj, naopak aj dnešné fundamenty naznačili, že vývoj v najväčšej svetovej ekonomike je horší než sa očakávalo. Domáca spotreba klesala v Spojených Štátoch v októbri o 1 %, najviac za posledných 5 rokov (oč. – 0,9 %) a októbrové priemyselné objednávky sa prepadli o 6,2 % (oč. – 3 %).

Včerajšie upustenie od megafúzie v segmente ťažobných spoločností, keď najväčšia svetová ťažobná spoločnosť BHP Billiton plánovala prebrať svojho druhého najväčšieho konkurenta Rio Tinto, sa prejavilo na obchodovaní akcií týchto spoločností aj v Sydney. Kým akcie Rio Tinto sa prepadli o 34 %, akcie BHP si pripísali 3,9 %.  Nerealizovanie tejto fúzie výrazne podporilo akcie oceliarskych spoločností, ktoré sa obávali deformácie trhu so železom, na ktorom by fúziou získal BHP vyše tretinový podiel. Akcie juhokórejskej oceliarenskej spoločnosti Posco vzrástli o 3,8 % a čínskej Baoshan Iron & Steel o 3,9 %.

Nedarilo sa ropným spoločnostiam, keď banka Merill Lynch znížila prognózy cien ropy na rok 2009 za 90 USD za barel na 50 USD a na rok 2010 zo 100 USD za barel na 70 USD v reakcii na klesajúci dopyt. Do 15:30 stratili v Londýne akcie Royal Dutch Shell a British Petroleum 4,7 %, resp. 4,3 %.

Na podnikovej úrovni prekvapilo prvé zníženie ratingu najväčšieho svetového výrobcu automobilov Toyota po desiatich rokoch zo strany ratingovej agentúry Fitch v reakcii na prehlbujúce sa problémy v automobilovom priemysle v dôsledku recesie. Akcie spoločnosti stratili v Tokiu 4,6 %. Francúzsky plynárenský gigant Gaz de France Suez oznámil očakávané straty 440 mil. eur vo štvrtom kvartáli, ktoré dosiahne v prípade, že francúzska vláda nepristúpi k zvýšeniu cien plynu. Akcie spoločnosti stratili v Paríži do 15:30 4,6 %.

Japonský Nikkei dnes stratil 1,3 % a klesol na úroveň 8 213,2b. Naopak Hongkonský Hang Seng si pripísal 3,8 % a zatvoril na úrovni 13 369,5b. O 15:30 sa pohyboval nemecký DAX na úrovni 4 455,1b., čo predstavuje pokles o 2,3 %, britský FTSE klesol rovnako o 2,3 % na 4 076,9b. a paneurópsky DJ Stoxx 50 stratil v rovnakom čase 2,5 %.

Autor: Kamil Boros (kamil.boros@xtb.sk)

Súvisiace články

Aktuálne správy