Malé firmy sú chrbticou európskej ekonomiky

Pridajte názor  Zdroj:

27. 10. 2006 - V 10-miliónovom Česku je 2,4 milióna registrovaných firiem. Z nich len 2 000 sú veľké podniky s viac než 250 zamestnancami.

PRAHA - V 10-miliónovom Česku je 2,4 milióna registrovaných firiem. Z nich len 2 000 sú veľké podniky s viac než 250 zamestnancami. Väčšina firiem je menších. Podobný pomer prevláda vo všetkých krajinách Európskej únie, zistila najnovšia analýza Eurostatu, podľa ktorej sú malé firmy "chrbticou európskej ekonomiky". "Pomer veľkých a malých firiem je v Česku vyvážený, blíži sa k priemeru v únii. Veľké spoločnosti disponujú kapitálom, malé firmy sú pružné a ich význam rastie," povedal prezident českej hospodárskej komory Jaromír Drábek. V roku 2004 podiel menších firiem na exporte dosiahol 34 %, vlani vzrástol na takmer 40 %.

Malé firmy predvlani v krajine zamestnávali 61 % ľudí, vlani už 69 %. Najvýraznejšie, o 12 %, sa zvýšil počet zamestnancov v malých hoteloch. "Malé firmy do 250 zamestnancov sú chrbticou európskej ekonomiky," tvrdí autor analýzy Manfred Schiemann. Podľa zistenia Eurostatu malé podniky tvoria 99,8 % všetkých firiem v krajinách únie, zamestnávajú viac než dve tretiny pracujúcich a vytvárajú 57 % zisku.

Česko má spolu s Maltou v EÚ aj najviac firiem v pomere k počtu obyvateľov, vyše 80 na 1 000 ľudí. Najmenej firiem je na Slovensku a v Litve, 20 na 1 000 obyvateľov.

Veľké rozdiely medzi krajinami pôvodnej pätnástky a novými členmi únie panujú v produktivite práce. V Dánsku, kde je produktivita najvyššia, vyrobil živnostník v roku 2003 tovar za 1,7 milióna Kč, čo je v prepočte 2,1 milióna Sk. V Česku to bolo za 235 000 Kč. Po odpočte osobných nákladov rozdiel vzrastie na 30-násobok. Malé a stredné podniky fungujú v symbióze s veľkými spoločnosťami, ale sú oproti veľkým v nevýhode, tvrdí generálna riaditeľka Asociácie malých a stredných podnikov a živnostníkov ČR Eva Svobodová.

Najväčším problémom je podľa nej financovanie z európskych fondov. Celkom 45 % menších firiem sa pokúsilo získať bruselské dotácie, ale len polovica z nich uvádza, že je "občas úspešná", teda že niektoré projekty únie akceptovala. "Chyba je aj v štátnej správe. Úradník nie je schopný podnikateľovi poradiť, projekt odovzdaný na podateľni úradu sa stratí, úradník chce viac dokumentov, než je potrebné," hovorí Svobodová. Podľa nej by mal štát podnikateľom viac dôverovať.