Výrobca svietidiel plánuje rozšíriť svoju prevádzku v Bánovciach nad Bebravou

Pridajte názor  Zdroj: TASR

8. 6. 2021 - Nemecký výrobca komponentov pre automobilový priemysel plánuje rozšíriť svoju prevádzku v Bánovciach nad Bebravou o nové výrobné priestory.

Nemecký výrobca komponentov pre automobilový priemysel plánuje rozšíriť svoju prevádzku v Bánovciach nad Bebravou o nové výrobné priestory. Investíciu v hodnote viac ako 1,7 milióna eur zabezpečí pre firmu Hella Slovakia Signal-Lighting bánovská spoločnosť zaoberajúca sa správou budov Kord Sipox, ktorá predložila svoj zámer orgánom na posúdenie vplyvov na životné prostredie.
Investícia počíta s vybudovaním prístavby haly v bývalom priemyselnom areáli Tatra, ktorá bude slúžiť bánovskému subdodávateľovi pre automobilky na výrobu kompletných modulov pre automobily, klimatizačné systémy a palubnú kabeláž. Prístavba sa bude nachádzať v blízkosti dvoch hál, ktoré má bánovský výrobca v nájme a podľa zámeru má zabezpečiť plynulé prepojenie výrobných tokov v týchto halách.
Správcovská spoločnosť odhadla investičné náklady na stavebnú a technologickú časť na 1.710.000 eur bez dane z pridanej hodnoty, s realizáciou zámeru chce začať ešte tento rok.
Koncern Hella je na Slovensku lídrom vo výrobe svetelnej techniky pre automobilový priemysel. Zamestnáva takmer 4000 ľudí. Vybudoval štyri výrobné závody. Vyrába svetlomety (Kočovce), zadné združené svetlá (Bánovce nad Bebravou), osvetlenie karosérie (Trenčín) a interiérové osvetlenie (Trenčín a Bratislava).
Subdodávateľ začiatkom júna informoval, že všetky svoje aktivity sústredí do Trenčianskeho kraja a zastreší ich prostredníctvom novej firmy v Kočovciach. Na Považie presunie aj výrobu z najmenšieho závodu koncernu v Bratislave.
Výrobcu svetiel pre automobilky vlani zasiahol pokles dopytu spôsobený pandémiou ochorenia COVID-19 a už existujúca medzera vo využívaní kapacít v niektorých slovenských závodoch. To vyústilo do prepustenia niekoľkých desiatok zamestnancov z pobočiek v Bánovciach nad Bebravou a Trenčíne. Firma vtedy ponúkla pracovníkom miesta v sesterskej firme v Kočovciach.