Začal sa boj o prezidentské kreslo v USA. Týždeň vo svete

, across Foto: plannedparenthoodaction.org;shutterstock

V USA sa začal boj o prezidentské kreslo v Bielom dome. Joe Biden ako vyzývateľ má podľa prvých prieskumov veľmi dobre našliapnuté na možné víťazstvo. Práve Biden by tak po 3. novembri mohol zmeniť kurz smerovania krajiny.

Čo ponúkajú kandidáti?
Joe Biden je profilovaný ako stredo-ľavý politický líder demokratov. Podporuje obnoviteľné zdroje energie, ochranu životného prostredia, výdavky do infraštruktúry, zvýšenie daní pre bohatú vrstvu a korporácie. Zastáva záujmy strednej pracujúcej triedy. Preferuje zníženie študentských pôžičiek a zvýšenie grantov do vzdelávania. Podporuje dekriminalizáciu marihuany na federálnej úrovni, čo pomôže štátom schváliť legalizáciu na národnej úrovni. Je za zníženie výdavkov na zbrojenie. V USA je vnímaný ako kresťanský demokrat. Oslovuje liberálnych voličov rôznej farby pleti, ktorí spravidla dominujú vo väčších mestách a metropolách. Tiež má kladný vzťah k imigrácii.

D. Trump bude pokračovať v agende z roku 2016. Nepodporuje Parížsku klimatickú dohodu a chce reformovať NATO. Snaží sa o návrat pracovných miest späť do krajiny. Podporuje domácich výrobcov, producentov a učňovské programy. Chce pokračovať v daňových škrtoch, sprísniť clá a tarify v medzinárodnom obchode, zvýšiť výdavky na národnú bezpečnosť. Za dôležité považuje modernizáciu a digitalizáciu štátnej správy. Oslovuje najmä konzervatívneho voliča. Podporuje prísnejší imigračný systém a výstavbu múru na americko-mexickej hranici. Dominujú voliči bielej farby pleti, najčastejšie z predmestia alebo vidieku.

Spätné odkupy akcií spadli o polovicu
Objem spätných nákupov akcií v 2Q 2020 poklesol o 46 % oproti tomu istému kvartálu v roku 2019. Úroveň odkupov je aktuálne na úrovni 89 mld. USD. Napriek tomu, že firmy nerozdeľovali zisky akcionárom a nevyužívali peniaze na spätný odkup svojich akcií, akciový trh pokračoval v raste. Dá sa predpokladať, že akceleračným faktorom sa v posledných mesiacoch stali lacné peniaze vytvorené centrálnou bankou. V spätných odkupoch dominovali Apple, Google či Telekom. Keď sa ekonomika stabilizuje, firmy začnú rozpúšťať hotovostné rezervy, ktoré si teraz tvoria a je pravdepodobné, že ich budú vyplácať akcionárom. Buď formou dividend, alebo opäť spätnými odkupmi vlastných akcií.

Európska inflácie a trh práce z USA
Pred nami je pomerne nabitý týždeň. V stredu budú zverejnené výsledky európskej inflácie, ktorá by po raste v minulom mesiaci mala opäť mierne poklesnúť. Očakáva sa miera nezamestnanosti z Nemecka, ktorá poodhalí, ako sa darí motoru Európy vyrovnávať s pandémiou. V piatok uvidíme z USA dáta NFP – americký report trhu práce – ktorý odhalí mieru nezamestnanosti, počet novovytvorených pracovných miest, ale aj tempo rastu platov.

 

Prečítajte si: Najbohatší ďalej bohatnú, svet stojí na križovatke

Súvisiace články

Aktuálne správy