Rast inflácie v ČR sa v júni zrýchlil

Diskusia 1  Zdroj:

10. 7. 2020 - Medziročná miera inflácie v Českej republike sa v júni po uvoľnení obmedzení zvýšila. Ukázali to v piatok údaje Českého štatistického úradu.

Medziročná miera inflácie v Českej republike sa v júni po uvoľnení obmedzení zvýšila. Ukázali to v piatok údaje Českého štatistického úradu.

Index spotrebiteľských cien v susednej krajine v júni medziročne vzrástol o 3,3 % po májovom zvýšení o 2,9 %. Ekonómovia pritom odhadovali, že sa inflácia nezmení a zostane na úrovni 2,9 %.

Na ilustráciu, v apríli dosiahla miera inflácie v Česku 3,2 %.

Štatistiky tiež ukázali, že ceny alkoholických nápojov a tabaku v júni medziročne vzrástli o 9,6 %, zatiaľ čo ceny potravín i nealkoholických nápojov sa zvýšili o 5,4 % a ceny v reštauráciách o 5 %.

Na druhej strane ceny poštových služieb a telekomunikácií klesli o 4,1 % a náklady na dopravu sa znížili o 2,6 %.

V medzimesačnom porovnaní vzrástli spotrebiteľské ceny v ČR v júni o 0,6 %. Aj tento výsledok prekonal odhady ekonómov, ktorí počítali s ich zvýšením o 0,2 %.

Separátne údaje ČSÚ odhalili, že ceny dovozu do ČR sa v máji znížili o 0,7 % po rovnakom náraste o 0,7 % v apríli. Ceny vývozu stúpli v máji medziročne o 2,8 % (o 3,1 % v predchádzajúcom mesiaci).

Medzimesačne klesli ceny importu o 1,1 % a exportu o 0,1 %.