Maďarský parlament schválil štátny rozpočet na rok 2021

Pridajte názor  Zdroj:

3. 7. 2020 - Ochrana proti nákaze novým koronavírusom, oživenie ekonomiky, ochrana pracovných miest a podpora tvorby nových pracovných miest sú v centre štátneho rozpočtu Maďarska na rok 2021, ktorého návrh poslanci Národného zhromaždenia v piatok schválili.

Ochrana proti nákaze novým koronavírusom, oživenie ekonomiky, ochrana pracovných miest a podpora tvorby nových pracovných miest sú v centre štátneho rozpočtu Maďarska na rok 2021, ktorého návrh poslanci Národného zhromaždenia v piatok schválili.

Podľa agentúry MTI za vládny návrh hlasovalo 133 poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP, proti bolo 61 zákonodarcov. Minister financií Mihály Varga zdôraznil, že pri tvorbe rozpočtu zachovali aj hodnoty, na ktorých boli postavené predchádzajúce rozpočty a na ktorých stavia hospodárska politika vlády.

"Vláda naďalej podporuje rodiny a výchovu detí, ctí si seniorov a chce udržať bezpečnosť krajiny," dodal šéf rezortu.

Kabinet podľa jeho slov ráta na rok 2021 so 4,8-percentným rastom ekonomiky a s deficitom štátneho rozpočtu vo výške 2,9 percenta, pričom štátny dlh by mal klesnúť na 69,3 percenta HDP.

Ani jeden z pozmeňovacích návrhov opozičných poslancov nebol schválený. Podľa strany Dialóg (Párbeszéd) rozpočet je pomstou vlády samosprávam, ktoré sú vedené opozičnými stranami.