Zamestnávatelia očakávajú okamžité a razantné opatrenia

Pridajte názor  Zdroj:

25. 3. 2020 - Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) je vážne znepokojená skutočnosťou, že vláda stále neuviedla do praxe zásadné opatrenia na zmiernenie dosahov nového koronavírusu na podnikateľov.

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) je vážne znepokojená skutočnosťou, že vláda stále neuviedla do praxe zásadné opatrenia na zmiernenie dosahov nového koronavírusu na podnikateľov. Tisíce zamestnávateľov, malých podnikateľov a živnostníkov očakávajú okamžité a razantné opatrenia, uviedla v stredu RÚZ.

Podnikatelia združení v únii upozornili, že už v súčasnosti niektoré firmy nemajú hotovosť na zaplatenie aktuálne splatnej dane z pridanej hodnoty (DPH). "Po prvých diskusiách o pripravovaných opatreniach, minulý týždeň v pondelok 16. marca, je nanajvýš potrebné, aby vláda po konzultáciách s podnikateľmi a zamestnávateľmi implementovala opatrenia, ktoré okolité a ďalšie členské krajiny EÚ už realizovali," vyhlásil Miroslav Kiraľvarga, prezident RÚZ.

Viceprezident RÚZ Jozef Špirko dodal, že ak vláda stratí dôveru zamestnávateľov, že vie a je schopná efektívne riešiť dosahy nastupujúcej hospodárskej krízy, tí budú nútení pristúpiť k masívnym prepúšťaniam, aby aj takýmto znížením nákladov zachránili budúcnosť podnikov a prácu pre zostávajúcich zamestnancov. "Najhorším scenárom by bolo zatváranie celých prevádzok a podnikov," upozornil Špirko.   RÚZ vyzvala vládu, aby okamžite pristúpila k prijatiu zásadných opatrení na podporu hospodárstva, a tým zamedzila masívnemu nárastu nezamestnanosti na Slovensku. RÚZ zároveň vyzýva príslušné ministerstvá, aby navrhované opatrenia úzko konzultovali so zamestnávateľskými organizáciami, ktoré by tak mohli posúdiť efektívnosť ich dosahov na hospodárstvo a zamestnanosť.