Rast spotrebiteľských cien v Británii sa vo februári spomalil

Pridajte názor  Zdroj:

25. 3. 2020 - Inflácia v Británii, ktorá v januári dosiahla 6-mesačné maximum, sa minulý mesiac zmiernila. Čiastočne k tomu prispeli nižšie ceny pohonných látok.

Inflácia v Británii, ktorá v januári dosiahla 6-mesačné maximum, sa minulý mesiac zmiernila. Čiastočne k tomu prispeli nižšie ceny pohonných látok. Informoval o tom v stredu britský štatistický úrad ONS.

Ako ONS uviedol, spotrebiteľské ceny vzrástli vo februári medziročne o 1,7 % po 1,8-percentnom raste v prvom mesiaci roka. Januárová inflácia bola najvyššia od júla 2019.

Februárový výsledok je v súlade s odhadmi ekonómov oslovených agentúrou Reuters, pričom ho ovplyvnili najmä nižšie náklady na palivá. Čo sa týka potravín a nealkoholických nápojov, rast cien sa spomalil na 1,2 % z 1,4 % v januári.

Naopak, jadrová inflácia očistená o nestabilné ceny energií, potravín, alkoholu a tabakových výrobkov, zaznamenala zrýchlenie na 1,7 % z 1,6-percentnej úrovne v prvom mesiaci roka. Analytici počítali s tým, že jadrová inflácia sa spomalí na 1,5 %.