Koronavírus a krehké nádeje na oživenie Európy

Diskusia 1  
Koronavírus a krehké nádeje na oživenie Európy
Zdroj: MW
Foto: SITA/AP


13. 2. 2020 - Ekonómovia sa zhodujú v tom, že je priskoro na hodnotenie skutočných dôsledkov koronavírusu na globálny rast. Už teraz je však jasné, že pre európske hospodárstvo prichádza epidémia v tom najhoršom možnom čase.

Prinajmenšom by dopady, ktoré môže šírenie vírusu čoskoro spôsobiť v priemyselnej výrobe a vývoze, by mohli zastaviť trend rýchleho zotavenia Európy z prepadu, ktorým prešlo v poslednom štvrťroku 2019. V stredu Eurostat uviedol, že sa priemyselná produkcia eurozóny v decembri prepadla oproti predchádzajúcemu mesiacu o 2,1 % a oproti rovnakému mesiacu v roku 2018 o 4,1 %. To je veľký pokles, ktorý bol spôsobený neuspokojivou výkonnosťou nemeckého automobilového priemyslu.

Koronavírus a krehké nádeje na oživenie Európy

Po takomto neútešnom konci roka sa však medzi výrobcami zdalo, že sa optimizmus pomaly vracia. Zárodok možnej obchodnej dohody medzi USA a Čínou, znížené protekcionistickej  hrozby z Washingtonu, a dokonca aj vágna možnosť, že medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ bude možné uzavrieť obchod aj po Brexite, otvárali nádej, že by mohlo dôjsť k nejakej forme oživenia už v prvej polovici roku 2020. Táto nádej stále pretrváva.

Podľa analytikov Deutsche Bank by doteraz mohol koronavírus stáť Čínu niečo medzi 0,3 a 0,5 % rastu, čo by následne ovplyvnilo zvyšok sveta, najmä veľkých vývozcov, ako je Nemecko. Ak dopad zostane na tejto obmedzenej úrovni, európske hospodárstvo sa s tým dokáže vyrovnať. Európska centrálna banka očakáva, že rast hrubého domáceho produktu v eurozóne sa tento rok spomalí na 1,1 %.

Zatiaľ nie je dôvod očakávať zásadný zásah zo strany nového rizika, ktoré predstavuje rýchlo sa šíriaci vírus. Ale sentiment môže byť silnejší ako skutočné fakty. Kým hrozby obchodnej vojny, ktoré v minulom roku spomalili svetový obchod, sú už zdá sa na ústupe, viac neistoty vyústenej do odkladu investičných rozhodnutí by malo negatívny dopad na už aj tak nestabilnú európsku ekonomiku.