Slovenskí motoristi by nemali tankovať drahšie benzíny a naftu

Diskusia 3  Zdroj:

22. 9. 2019 - V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška však tankujeme benzín lacnejšie o 7 % a za naftu platíme o 6 % menej.

Aktuálna situácia vo svete by nemala mať veľký vplyv na ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach. "Aktuálne sú ceny čierneho zlata pod vplyvom toho, kedy sa opäť obnoví produkcia. Na jednej strane na trhu je dostatok rezerv na vykrytie tohto výpadku aj na dlhšie obdobie, no vyššie riziko nepustí cenu ropy na úrovne pred útokom," uviedla pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Lucia Dovalová. Upokojenie, a teda korekciu cien na trhy podľa nej priniesli informácie o reštartovaní produkcie do konca mesiaca. Ako pokračovala, šéf Bieleho domu sa vyjadril, že plánuje ešte viac sprísniť už i tak tvrdé sankcie voči Teheránu. "Predpokladáme, že ceny na našich pumpách zostanú nezmenené,“ povedala analytička.

Ako informoval Štatistický úrad SR, priemerné ceny pohonných látok v minulom týždni (37. týždeň) v porovnaní s tým predchádzajúcim týždňom klesli. Ceny pohonných látok tak opäť zamierili nadol po týždňovej pauze. Cena 95-oktánového benzínu sa znížila o 0,9 % na 1,322 eur za liter a 98 oktánového benzínu o viac ako percento na 1,505. Aj nafta zlacnela, avšak iba mierne o 0,2 % na 1,214 eur za liter.

"V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška však tankujeme benzín lacnejšie o 7 % a za naftu platíme o 6 % menej. V porovnaní s úvodom tohto roka, kedy boli ceny najnižšie, nás ale benzín vychádza zhruba o 7,2 % drahšie a nafta o 3,2 %,“ dodala Dovalová.

Aktuálne sa cena ropy Brent pohybuje v blízkosti hladiny 64 amerických dolárov za barel. Minulotýždňový útok na dva ropné komplexy v Sadskej Arábii zatienili externé riziká, ktoré dovtedy bránili rastu cien, ako napríklad nedoriešené zahranično-obchodné vzťahy USA a Číny, brexit a obavy z ochladenia dopytu po rope.

V úvode týždňa ceny čierneho zlata mierili prudko nahor. Ropný trh reagoval na sobotňajšie útoky na dva ropné komplexy v Saudskej Arábii, ktoré znížili produkciu na polovicu, čo tvorí 5 % globálnej ponuky ropy. Ide o najvýraznejší výpadok od roku 1991. "Po spustení pondelkového obchodovania ropa Brent zaznamenala prudký nárast ceny, a to až o viac ako 20 % na hranicu 72 dolárov za barel. Do záverečných hodín sa cena ropy čiastočne skorigovala a zatvárala so ziskom takmer 15 % na úrovni 69 dolárov za barel. Nasledujúce dni ropný trh korigoval tento výrazný zisk,“ uzavrela Dovalová.