Objem spotrebiteľských úverov v máji v USA vzrástol o 5 %

Pridajte názor  Zdroj:

9. 7. 2019 - Stabilný rast pôžičiek ukazuje, že spotrebitelia v USA naďalej ekonomike dôverujú a sú ochotní míňať peniaze.

Objem úverov, ktoré si v máji vzali spotrebitelia v USA, sa zvýšil o 5 percent, čiže takmer rovnako ako v apríli, kedy posilnil o 5,2 percenta. Americký Federálny rezervný systém (Fed) informoval, že v máji vzrástol objem pôžičiek prostredníctvom kreditných kariet. Zväčšil sa aj objem študentských úverov, ako aj pôžičiek na kúpu auta, čo sa považuje za znak zdravia ekonomiky.

Stabilný rast spotrebiteľských úverov je v súlade s inými nedávnymi údajmi, ktoré ukázali, že americkí spotrebitelia naďalej ekonomike dôverujú a sú ochotní míňať peniaze. Napríklad maloobchodné tržby v USA v máji stúpli už tretí mesiac v rade. Napriek tomu sa však predpokladá, že americká ekonomika v druhom kvartáli v porovnaní s prvým štvrťrokom spomalila. Ekonómovia odhadujú, že hrubý domáci produkt USA za apríl až jún medziročne stúpol o 1,5 až 2 percentá, čiže tempo jeho rastu sa zmiernilo z úrovne 3,1 percenta v prvom štvrťroku.