Úvery domácnostiam v máji s najnižším medziročným rastom od roku 2001

Pridajte názor  Zdroj:

5. 7. 2019 - Objavili sa prvé náznaky mierneho rastu úrokov pri úveroch na nehnuteľnosti.

Rast úverov pokračoval v máji v spomaľovaní. Úvery domácnostiam dosiahli podľa Národnej banky Slovenska najnižší medziročný rast od roku 2001, spomalil na 9,6 %. Ochladzuje sa najmä dopyt po úveroch na nehnuteľnosti, avšak tempo rastu je stále dvojciferné, na úrovni 10,6 %. Rast sa spomalil podľa analytičky Poštovej banky Lucie Dovalovej z aprílových 10,9 %, pričom v marci to bolo dokonca ešte 11 %.

Úrokové sadzby zostávajú naďalej nízke, čo zvyšuje podľa Národnej banky Slovenska dostupnosť úverov. Objavili sa však podľa nej prvé náznaky ich mierneho rastu pri úveroch na nehnuteľnosti. "Za aktuálnymi nízkymi úrokovými sadzbami stojí politika Európskej centrálnej banky, ktorá drží hlavnú úrokovú sadzbu na nulovej úrovni už od marca 2016 a s veľkou pravdepodobnosťou aj naďalej bude, a to minimálne až do leta budúceho roku," povedala pre agentúru SITA Dovalová.

To však podľa analytičky neznamená, že komerčné banky ponechajú sadzby na súčasných úrovniach. Sadzby komerčných bánk totižto závisia od viacerých faktorov. "Nízke úrokové sadzby netešia vkladateľov, ale radosť z nich majú dlžníci. Od hlavnej úrokovej sadzby ECB sa totiž odvíjajú nielen sadzby na vkladoch, ale aj na úveroch, a vďaka tomu si požičiavame lacnejšie, čo zvyšuje dostupnosť úverov," skonštatovala Dovalová.