Akciový trh USA vzrástol vďaka nádejám na zníženie úrokových sadzieb

Pridajte názor  Zdroj:

5. 6. 2019 - Indexy S&P 500 a priemyselný Dow Jones vzrástli zhodne o 2,1 %, technologický Nasdaq stúpol o 2,7 % a index menších firiem Russell 2000 posilnil o 2,6 %.

Americký akciový trh v utorok posilnil. Povzbudili ho náznaky, že centrálna banka USA je pripravená znížiť úrokové sadzby, aby podporila ekonomiku USA, ktorú ohrozujú stupňujúce sa obchodné vojny. Posilnil najmä technologický sektor a index Nasdaq stúpol o 2,7 percenta na 7 527,12 bodu. Index S&P 500 vzrástol o 2,1 percenta na 2 803,27 bodu. Išlo o jeho najlepší výkon od 4. januára. Priemyselný index Dow Jones si pripísal tiež 2,1 percenta a uzavrel na úrovni 25 332,18 bodu. Darilo sa aj indexu menších spoločností Russell 2000, ktorý posilnil o 2,6 percenta na 1 508,56 bodu.

Trhy najviac podporilo vyjadrenie šéfa amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Jeroma Powella, že centrálna banka "pozorne monitoruje" vývoj obchodu a bude "primerane konať", aby udržala rast americkej ekonomiky. Investori jeho slová pochopili ako signál, že Fed pravdepodobne v neskoršej časti tohto roka zníži úroky.

Trhu pomohli aj nové nádeje na vyriešenie sporu o obchode medzi USA a Mexikom. Mexický minister zahraničných vecí Marcelo Ebrard povedal, že jeho krajina pravdepodobne dokáže v stredu dosiahnuť s USA dohodu. To by odvrátilo hrozbu zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, že zavedie 5-percentné clá na mexické tovary od 10. júna pre širšie spory v oblasti imigrácie. Názor šéfa mexickej diplomacie pomohol automobilkám. Firma Ford Motor stúpla o 3,2 %, automobilka General Motors posilnila o 6 % a Fiat Chrysler si pripísal 4 %.

Ázijské akciové trhy v stredu stúpli, čiže kopírovali rast na Wall Street. Väčšina trhov však časť úvodných ziskov stratila po tom, ako Svetová banka zhoršila prognózu rastu globálneho hospodárstva vzhľadom na obchodné konflikty. Japonský index Nikkei 225 uzavrel vyššie o 1,8 percenta na úrovni 20 776,10 bodu, hongkonský Hang Seng stúpol o 0,3 percenta, ale čínsky akciový index Shanghai Composite takmer stagnoval.