Tempo rastu inflácie v Španielsku sa v apríli zrýchlilo na 1,5 %

Pridajte názor  Zdroj: TASR

14. 5. 2019 - Tempo rastu inflácie v Španielsku sa v apríli zrýchlilo. Ukázali to údaje, ktoré v utorok zverejnil štatistický úrad INE.

Tempo rastu inflácie v Španielsku sa v apríli zrýchlilo. Ukázali to údaje, ktoré v utorok zverejnil štatistický úrad INE.

Index spotrebiteľských cien (CPI) v štvrtej najväčšej ekonomike eurozóny sa v apríli zvýšil o 1,5 %, čo je o dve desatiny viac ako v predchádzajúcom mesiaci.

V medzimesačnom porovnaní stúpli spotrebiteľské ceny v Španielsku v apríli o 1 %.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP), ktorý sa v celej Európskej únii určuje podľa jednotnej metodiky, v prípade Španielska dosiahol v apríli 1,6 %, čo predstavuje nárast o tri desatiny oproti marcu.

INE tiež uviedol, že najväčší pozitívny vplyv na zvýšenie ročnej miery inflácie mal nárast cien v hoteloch a reštauráciách o 2,3 % a zdraženie dopravy o 3,2 %.

Medziročný nárast cien potravín a nealkoholických nápojov sa pritom v apríli spomalil na 0,8 % z 0,9 % v marci. Dôvodom bol pokles cien ovocia.

Jadrová inflácia, v ktorej nie sú zahrnuté nestále ceny potravín a energií, v apríli vzrástla medziročne o 0,9 % po marcovom zvýšení o 0,7 %.