Možnosť kúpy ropy od Iránu sa končí, cena Brentu sa pohybuje okolo 74 USD

Diskusia 1  Zdroj:

22. 4. 2019 - Ceny ropy vyskočili v pondelok na najvyššiu úroveň za takmer šesť mesiacov, keďže trhy očakávajú, že Spojené štáty oznámia ukončenie obdobia, počas ktorého bolo osem krajín vyňatých spod ropných sankcií voči Iránu.

Ceny ropy vyskočili v pondelok na najvyššiu úroveň za takmer šesť mesiacov, keďže trhy očakávajú, že Spojené štáty oznámia ukončenie obdobia, počas ktorého bolo osem krajín vyňatých spod ropných sankcií voči Iránu.

Ako uviedol v nedeľu (21. 4.) ako prvý The Washington Post, vláda USA by mala v pondelok oznámiť, že štáty, ktoré v súčasnosti môžu nakupovať ropu od Iránu, už túto možnosť mať nebudú. Podľa denníka by minister zahraničných vecí Mike Pompeo mal túto informáciu oznámiť s tým, že osem krajín s možnosťou nákupu ropy od Iránu bude musieť nákup suroviny od blízkovýchodnej krajiny ukončiť s platnosťou od 2. mája.

Ak sa informácie potvrdia, podľa analytikov to povedie k zvýšeniu cien ropy. "Ak sa platnosť výnimiek pre najväčších kupcov ropy od Iránu ukončí, mohlo by to posunúť cenu ropy Brent až k úrovni 80 USD za barel (159 litrov)," povedal Han Tan, analytik maklérskej spoločnosti FXTM.

Pred jednostranným vypovedaním jadrovej dohody medzi Iránom a svetovými mocnosťami americkým prezidentom Donaldom Trumpom a zavedením sankcií bol Irán štvrtým najväčším producentom v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). V tom čase produkoval takmer 3 milióny barelov denne. V apríli však jeho vývoz klesol podľa posledných odhadov výrazne pod 1 milión barelov denne.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júni vzrástla do 10.29 h SELČ o 1,94 USD na 73,91 USD (65,70 eura) za barel. V priebehu obchodovania sa dostala až na 74,31 USD/barel, čo bola najvyššia hodnota od 1. novembra minulého roka.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v máji dosiahla 65,51 USD za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje rast o 1,51 USD. Počas obchodovania sa zvýšila až na 65,87 USD/barel, čo predstavovalo najvyššiu hodnotu od 31. októbra.