USA hrozia Nemecku obmedzením výmeny spravodajských informácií, dôvodom je Huawei

Diskusia 1  Zdroj:

12. 3. 2019 - Ak Nemecko povolí Huaweiu alebo iným čínskym firmám účasť na budovaní sietí 5G, spolupráca USA s nemeckými bezpečnostnými agentúrami nebude môcť zostať na súčasnej úrovni, varuje podľa denníka Wall Street Journal americký veľvyslanec v Berlíne Richard Grenell.

BRATISLAVA 12. marca (SITA) – Spojené štáty americké hrozia Nemecku obmedzením spolupráce pri zdielaní spravodajských informácií, pokiaľ Berlín umožní čínskej firme Huwei podieľať sa na budovaní mobilných komunikačných sietí piatej generácie. Informoval o tom v utorok spravodajský portál bbc.com, ktorý sa odvoláva na správu amerického denníka the Wall Street Journal (WSJ).

Varovanie má byť súčasťou listu, ktorý zaslal nemeckej vláde v piatok americký veľvyslanec v Berlíne Richard Grenell. Spolupráca USA s nemeckými bezpečnostnými agentúrami nebude môcť zostať na súčasnej úrovni, ak Nemecko povolí Huaweiu alebo iným čínskym firmám účasť na budovaní sietí 5G, uvádza sa podľa denníka v liste. Firmy ako Huawei môžu ohroziť bezpečnosť komunikačných systémov, ktoré sú kľúčové pre výmenu obranných a spravodajských informácií, tvrdí Grenell.

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa nalieha na spojencov, aby čínsky technologický gigant vylúčili z dodávok zariadení pre siete 5G. Najväčší svetový výrobca telekomunikačných zariadení Huawei čelí vo viacerých krajinách podozreniam, že svoje technológie môže použiť na špionážne účely. Snahu firmy dodávať produkty pre mobilnú sieť piatej generácie už zablokovali Austrália, Nový Zéland a USA. Aktivity firmy z pohľadu bezpečnostných rizík skúmajú aj v Kanade a Nemecku.

https://www.bbc.com/news/business-47533516