Britské hospodárstvo vo štvrtom kvartáli vzrástlo iba o 0,2 %

Pridajte názor  Zdroj:

11. 2. 2019 - Za celý rok 2018 hrubý domáci produkt Británie posilnil iba o 1,4 percenta, čiže najmenej od roku 2009.

Tempo rastu britskej ekonomiky sa v minulom roku spomalilo na najslabšiu úroveň od globálnej finančnej krízy. V záverečnom štvrťroku vlaňajška hospodárstvo Británie medzikvartálne posilnilo iba o 0,2 percenta po raste o 0,6 percenta v treťom kvartáli. Informoval o tom v pondelok britský štatistický úrad. V decembri sa ekonomika krajiny dokonca medzimesačne zmenšila o 0,4 percenta.

Za celý rok 2018 hrubý domáci produkt Veľkej Británie posilnil iba o 1,4 percenta, čiže najmenej od roku 2009, kedy sa po globálnej finančnej kríze zmenšil o 4,2 percenta. Rob Kent-Smith, šéf oddelenia národných účtov britského štatistického úradu, uviedol, že spomalenie v záverečných troch mesiacoch vlaňajška bolo osobitne "prudké" v produkcii automobilov a ocele, čo však vykompenzoval pokračujúci rast sektora služieb.

Bezprostredne po odhlasovaní odchodu Británie z Európskej únie v referende z júna 2016 sa ekonomike krajiny vo všeobecnosti darilo lepšie, ako sa očakávalo. Avšak v súvislosti s blížiacim sa brexitom nervozita firiem stúpa. Neexistujú pritom náznaky, že neistota, ktorú Bank of England označila za "hmlu brexitu", sa v skorom čase rozplynie.